• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürdistan artık yasak değil
16 Mayıs 2011 Pazartesi 12:57

Kürdistan artık yasak değil

Tartışma programında sarf edilen 'Kürdistan' sözünü şikayet üzerine inceleyen RTÜK cezaya gerek görmedi. Vize alan diğer kelimeler 'özerklik' ve 'ayrı devlet'. Kurul karara ifade özgürlüğünü..

Verdiği kararlar ve cezalarla eleştiri oklarına hedef olan Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bu kez ifade özgürlüğü hassasiyetiyle şaşırttı. Akşam gazetesinden Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre televizyonlarda yayınlanan tartışma programlarında katılımcılar tarafından dile getirilen 'Kürdistan', 'özerklik', 'ayrı devlet' gibi ifadelere yönelik şikayetleri mercek altına alan RTÜK 'cezaya yer yok' dedi.

RTÜK'ün, benzer şikayetlere örnek olacak kararı, NTV'de Çiğdem Anad'ın sunduğu 6 Ocak 20011 tarihli 'Doğrudan siyaset' tartışma programına yönelik başvuru üzerine incelemede alındı.

'Hizbullah' vesile oldu

Türkiye Stratejik Araştırmalar Merkezi (TÜRKSAM) Başkanı Sinan Oğan, Hizbullah sanıklarının avukatı Sıtkı Zilan, DEP eski milletvekili Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi Başkan Yardımcısı Sedat Yurttaş, gazeteci yazarlar Nevzat Çiçek ve Emre Uslu'nun konuk olarak katıldığı programda, 'Hizbullah militanlarının CMK'nın 102. maddesi uyarınca cezaevlerinden tahliye edilmeleri' tartışıldı. Programda Hizbullah'ın ortaya çıkış sebepleri, PKK, Kürt sorunu ve Jitem konuları da tartışıldı.

Bölünmezliğe aykırılık

RTÜK'e yapılan şikayetlerde, katılımcılar tarafından dile getirilen 'Kürdistan, özerklik, ayrı devlet ifadelerinin 'devletin ve milletin bölünmez bütünlüğüne aykırılık oluşturduğu' iddiası yer aldı.

Başvuruları geçen hafta inceleyen RTÜK, 'Kürdistan', 'özerklik', 'ayrı devlet' gibi ifadelerin, tartışma konusuyla ilişkili kavramlar olduğuna vurgu yaptı ve şikayete konu sözcüklerin kullanılmasını 'düşünceyi ifade özgürlüğü' kapsamında değerlendirdi .

MHP'li üye itiraz etii

RTÜK tarafından yapılan oylamada, 'yayın ihlali bulunmadığı' sonucuna ulaşıldı ve oy çokluğuyla ceza verilmedi. Aralarında MHP'li üye Esat Çıplak'ın da bulunduğu bazı RTÜK üyeleriyse karara muhalefet şerhi koydu.

Toplum benimsese de

RTÜK üyelerinin oy çokluğu ile onayladığı değerlendirme özetle şöyle:
-İfade özgürlüğünü kullanabilmenin önemli bir aracı olan görsel-işitsel medyanın siyasal yaşamın çeşitliliğin sağlanmasındaki rolü önemlidir.

-Yine belirtmek gerekir ki, ifade özgürlü demokratik bir toplumun temellerinden birisidir. Söz konusu programda geçen ifadelerde yayın ihlalinin bulunduğu görüşü dolaylı olarak tartışma konusunun konuşulmaması ve yasaklanması sonucunu doğuracaktır.
-Şiddet çağrısın içermeyen ifadeler, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmelidir. Ayrıca ifade özgürlüğü toplumun genelinin sahip olduğu görüşe aykırı olan ve onlarla uyumsuz olan görüşlerin de garantisidir. Bu nedenlerle söz konusu programda herhangi bir yayın hizmet ilkesinin ihlal edilmediği değerlendirilmektedir.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA