• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kurbanlıkta korkacak bir durum yok!
30 Ekim 2010 Cumartesi 02:14

Kurbanlıkta korkacak bir durum yok!

Kurban Bayramına kısa bir süre kala kurbanlıklar da görücüye çıkmaya başladı. Spekülasyonlara rağmen kurbanlık fiyatları korkulduğu kadar yüksek çıkmadı
KURBANLIK SORUNU YOK
Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık fiyatlarının yüksek olacağı yönünde senaryolar yazılmış, hatta kesecek kurbanlık bulmakta bile zorlanılacağı söylenmişti. Fakat korkulan olmadı. Besiciler, ellerinde bol miktarda besi bulunduğunu, fiyatların da fahiş oranlarda artmadığını belirtti. Her ihtimale karşı ithal edilen büyük ve küçükbaş hayvanlar da piyasayı rahatlatmaya yetti.
CANLI ALIM FİYATI 11-13 TL
Kurbanlık büyük ve küçükbaş hayvanların satış fiyatları netleşmemiş olmakla birlikte besicilerdeki genel kanı kurbanlık fiyatlarının 11-13 TL arasında değişeceği yönünde oldu. Kurbanlık satışı yapan Kemal Tekin, fiyatların geçen yıla oranla yüzde 40-50 civarında arttığını, artan maliyetler göz önünde bulundurulduğunda bu artışı da normal karşılamak gerektiğini belirtti.
İTHAL DESTEK DEĞİL KÖSTEK
Kurduğu besi çiftliğinde kurbanlık yetiştiren İzzettin Yılmaz da girdi maliyetlerinin yüksek olmasından yakınarak, “Son bir yılda et fiyatları tavan yaptı. Ama bunda biz besicilerin hiçbir etkisi olmadı, girdi maliyetleri yükseldi. Hükümet ithal etle çözüm bulmaya çalıştı fakat bu destek yerine köstek oldu” dedi. Öte yandan samancılar da Kurban Bayramı öncesi bekledikleri hareketliliğin olmadığını söyledi. 
Kurban Bayramı’na yaklaşık 3 hafta kaldı. Bayram yaklaştıkça hem vatandaşı hem de besicileri tatlı bir telaş sardı. Vatandaş et fiyatlarının tavan yaptığı bir dönemde en hesaplı şekliyle kurbanlık almanın hesabını yaparken, besiciler de bayrama özel olarak besi çiftliklerinde ve çardaklarda besledikleri kurbanlıkları satabilmenin telaşına düştü. Bayram yaklaştıkça da hem kurulan pazar yerlerinde hem de besi çardaklarında hareketlilik arttı.
KURBANLIK SORUNU YOK
Kurban Bayramı öncesinde yeterince kurbanlığın olmadığı yönünde iddialar ortaya atılmış ve fiyatların daha da artabileceği yönünde söylemler üretilmişti. Besiciler ise kurbanlık sorunu olmadığını ve kurbanlık sayısının yeterli düzeyde olduğunu ifade ediyor. Geçen yıl Kurban Bayramı öncesinde 180 büyükbaş hayvan beslediklerini ve bunun 130 kadarını sattıklarını belirten besici Kemal Tekin, bu yıl ise 200 büyükbaş hayvan beslediklerini ve 130-150 arasında satış hedeflediklerini söyledi. Ramazan’a kısa bir süre kala üretilen politikalar nedeniyle fiyatların bir anda arttığını ve Ramazan Bayramı’nın ardından da fiyatların düşürülmediğini söyleyen Tekin, “Küçük besicilerin engellenmesinin ardından büyük besiciler fiyat politikalarını belirler oldu. Büyük besiciler, Ramazan Bayramı ile Kurban Bayramı arasında kısa bir zaman dilimi olduğunu belirterek fiyatları düşürmemişti. Dolayısı ile bu yıl fiyatlar geçen yıla oranla yüzde 40-50 oranında daha yüksek” diye konuştu.
GEÇEN YIL 8 LİRAYDI, BU YIL 11-13 LİRA
Geçen yıl kurbanlık canlı hayvanın kilogram fiyatının ortalama 8 lira civarında olduğunu söyleyen Kemal Tekin, fiyatlardaki artışla birlikte bu yıl fiyatların 11-13 lira arasında değiştiğini ifade etti. Kurbanlık fiyatlarını vatandaşın da yüksek bulduğunu ifade eden Kemal Tekin, “Fiyatların artması ile birlikte insanların alım gücü de düştü. Kurbanlık talep edenler fiyatları yüksek buluyor. Önceden kurbanlık büyükbaş hayvan için 4 kişi hissedar oluyorsa, şimdi 5 kişi hissedar oluyor. Vatandaş kurbanlığı en ucuza nasıl mâl edebilirimin hesabını yapıyor. Kurbanlık büyükbaş hayvanlar 280 kilogramdan başlayıp 600 kilograma kadar çıkıyor. Fiyatlar da dolayısı ile 3 bin lira ile 6 bin lira arasında değişiyor” dedi.
Kurbanlık büyükbaş hayvanları bundan 6-7 ay önce hayvanlar ortalama 1,5 yaşındayken satın aldıklarını söyleyen Kemal Tekin, “Kastamonu ve Kars bölgesinden satın aldığımız kurbanlıkları Konya’ya geçtiğimiz hafta getirdik. Hayvanlar Toros Dağları’nda yayılarak beslendiler. Kurbanlıkların yağ tutmaması için böyle bir şey yaptık. Kurban Bayramı’na kadar da buradaki besi çardağımızda besleyeceğiz” diye konuştu. Kemal Tekin ayrıca kasaplık hizmetleri de verdiklerini dile getirerek, kendilerinden kurbanlık satın alanların kurbanlıklarını bayram gününe kadar besleyeceklerini, bayramdan bir gün önce isteyenin kurbanlığını adresine teslim edeceklerini, isteyenlerin kurbanlıklarını da kesimhanelerinde keseceklerini ifade etti.
İTHAL HAYVAN DESTEK DEĞİL, KÖSTEK OLDU
Kurban Bayramı’na özel olarak kurbanlık besleyen İzzettin Yılmaz da bayram yaklaştıkça hareketliliğin arttığına dikkat çekti. Geçen yıl kurbanlık besleyenlerin sayısının az olmasının da bu yıl fiyat artışında etkili olduğunu belirten İzzettin Yılmaz, girdi maliyetlerinin artması ve hayvan fiyatlarının yüksek olması nedeniyle bu yıl da kurbanlık besleyenlerin sayısının az olduğunu söyledi. Et fiyatlarındaki yükselişin önüne geçmek için hükümetin ithal hayvanı çözüm olarak gördüğünü fakat bunun çözüm üretmek yerine sektörü iyiden iyiye baltaladığını belirten İzzettin Yılmaz, “İthal hayvan destek değil, köstek oldu. Küspe, yem ve saman fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle besicinin maliyetleri yükseldi. Besici de bunu fiyatlara yansıtmak zorunda kaldı. Hükümet bu fiyat artışının önüne geçmek için hayvan ithal etti. Ama hayvan ithalatı bizim için çözüm olmadı. Çünkü ithalatla birlikte yerli besici maliyetinin bile altına elindeki besileri satmak zorunda kaldı. Bu da fiyatları düşürmeye yetmedi. Hükümet bu politikayı devam ettirip dışarıdan ithal hayvan getirmeye devam ederse yerli üretici tamamen üretemez duruma gelecek. Bir tarım ve hayvancılık ülkesi olarak bilinen ülkemiz hem hayvancılıkta hem de tarımda dışarıya bağımlı hale gelecek. Bu duruma gelmemek için yerli üreticinin hayvan desteği ve kredilerle desteklenmesi gerekiyor. Şu an ithalatlarla milyonlarca doları dışarıya veriyoruz. Bu parayı yerli üreticiye kullandırdığınızda hayvan ve et ithalatına ihtiyacımız kalmayacak” ifadelerini kullandı.
4 KİŞİLİK BİR KURBANLIK 2,5 – 3 BİN TL
Kurbanlık fiyatlarıyla ilgili de değerlendirme yapan İzzettin Yılmaz, canlık kilogram ağırlığının şimdilerde netleşmiş olmamakla birlikte 11-12 TL civarında olacağını söyledi. Ortalama 250 kilogram ağırlığında olan ve 4 kişinin hisse alıp kesebileceği bir kurbanlığın 2,5 – 3 bin TL civarında olacağını söyleyen Yılmaz, kişi başına düşen kurbanlık bedelinin de 600 ile 750 TL arasında değişeceğini bildirdi. Kurbanlık hizmetleriyle ilgili de bilgi veren İzzettin Yılmaz, “Kurbanlık sattığımız müşterilerimizin kurbanlıklarını bayram sabahına kadar çardağımızda muhafaza ediyoruz. Dileyen müşterilerimizin kurbanlıklarını veriyor, dileyenlerin kurbanlıklarını da burada profesyonel ekibimizle kesip parçalara ayırdıktan sonra teslim ediyoruz. Kurbanlık kesimlerinden ise ücret almıyoruz” diye konuştu.
Merhaba
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Seydişehir-Antalya Karayolunda Trafik Yoğunluğu
  • Konya’da Amatör Spor Kulüplerine destek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA