• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kurbanlıklara gebelik testi
29 Ekim 2011 Cumartesi 10:43

Kurbanlıklara gebelik testi

Kurbanlık büyük ve küçükbaş hayvanların gebe olup- olmadığı veterinerler tarafından ultrason cihazıyla kontrol ediliyor.

Konya'da kurulan kurban satış pazarında, kurbanlık büyük ve küçükbaş hayvanların gebe olup- olmadığı veterinerler tarafından ultrason cihazıyla kontrol ediliyor. Veterinerler, 1 yaşını doldurmayan, boynuzu kırık, kulak, kuyruk ve memesi kesik gibi kurbanlık vasfı taşımayan hayvanların satışına da izin vermiyor.

Merkez Selçuk İlçesi'nde kurulan, kurbanlık satış noktalarında Selçuk Belediyesi'nde görevli 14 veteriner, kurbanlıkları tek tek kontrol ediyor. 1000'e yakın kurbanlığın satışa sunulduğu pazarda yapılan kontrollerde ultrason cihazı ile gebe olduğu belirlenen 7 büyükbaş, 1 yaşını doldurmayan 10 keçi ve boynuzu kırık olduğu için kurbanlık vasfı taşımayan 1 büyükbaş hayvan tespit edilerek satışı engellendi. Selçuklu Belediyesi Veterineri Dr. İbrahim Halil Sözmen, bu yıl ilk kez yapılan uygulamayla kurban satış pazarına gelen tüm hayvanların kontrol edilerek içeri alındığını söyledi. Pazarda 14 veterinerin 3 vardiya halinde görev yaptığını belirten Sözmen, şunları söyledi:

"Kurban kesmekle yükümlü kimsenin bu ibadeti geçerli olarak yerine getirmiş sayılması için kurbanlık hayvanda bazı niteliklerin bulunması şartı vardır. Kurbanlıklar koyun, keçi, sığır, manda ve deveden oluşur. Bunların dışındaki hayvanlar kurban olarak kesilemez. Kurbanlık hayvanın süt dişlerini değiştirmiş olması gerekir. Bu da genel olarak deve 5, sığır ve manda 2, koyun ve keçi 1 yaşını doldurunca gerçekleşir. Bunun yanında 6 ayını tamamlayan, koyun bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması halinde kurban edilebilir."

Kurban kesilecek hayvanın sağlığının da iyi olması gerektiğini ifade eden Halil İbrahim Sönmez, "Hayvanın sağlıklı, azaları tam ve besili olması hem ibadet, hem sağlık bakımından önem arz eder. Bu nedenle kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzları kırık, kuyruğu, kulakları ve memesi kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmaz. Ancak hayvanın burulmuş, doğuştan boynuzsuz olması, şaşı, topal hafif hasta, bir kulağı delik veya yırtılmış olması kurban edilmesine mani teşkil etmez. Kurbanlıklar ücretsiz kontrol ediliyor."

Besiciler de yapılan uygulamadan memnun olduklarını belirterek bu yıl satışların durgun olduğuna dikkat çekti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA