• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kurban kardeşlik için en güzel fırsat
11 Ağustos 2017 Cuma 11:51

Kurban kardeşlik için en güzel fırsat

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Konya Şube İkinci Başkanı Muharrem Biçer, vakfın kurban çalışmalarıyla ilgili Yeni Haber’e açıklamalarda bulundu.

Son yıllarda Türkiye Diyanet Vakfı’nın trendi gerek ulusal gerekse uluslararası yükselen bir teşkilat haline geldiğini belirten Biçer, vekâletle kurban organizasyonunu, kardeşliğin sadece akrabalar arasında değil, kardeşliğin tüm dünyada bayram sevincini yaşanması için güzel bir fırsat olduğunu söyledi.

HER SENE KURBAN KESİMİ İKİ KAT ARTIYOR

Vatandaşlarında desteğiyle her sene vekaletle kurban kesimi sayısının iki katı arttığını ifade eden Biçer, “2016 yılında vekalet yoluyla Konya’da 3 bin 428 hisse oldu. Türkiye genelinde ise 239 bin kurbanı 135 ülkede vekalet yoluyla kurban kesimi gerçekleştirdik. Bu yıl 275 bin hisse kurban kesimi ve dağıtımı planlanıyor. Gerek yurt içi ve yurt dışında kurban kesimlerinin başında vakfımızca gönüllüler tanıklık ediyor. 2015 yılında Pakistan’da 3 bin 500 hisseye tanıklık ettim” diye konuştu.

YURT İÇİ 850 TL, YURT DIŞI 600 TL

Dünyanın neresinde olursa olsun, mazlum ve mağdur Müslüman kardeşlerimize el uzatılması gerektiğini belirten Biçer, “Vatandaşlarımız kurban hisselerini il ve ilçe müftülüklerine TDV şubelerine, camilerde din görevlisi arkadaşlarımıza müracaat ederek yurt içi kurban bedeli olarak 850 TL, yurt dışı 600 TL ödeyerek kurbanlarını kestirebilirler” şeklinde konuştu.

ALLAH’A ULAŞACAK OLAN KİŞİNİN TAKVASIDIR

Türkiye’de kurban kesimlerinin biraz da kavurma şölenine dönüştüğünü belirten Biçer, “Yurt dışında ülkelerde Kurban kesim organizasyonuna şahit olanlar Balkanlar’dan Kafkaslara, Afrika’nın en ücra yerinden Uzak Doğu’ya varıncaya kadar farklı bölgelerde kurban kesim işlemini sürdürmektedirler. Burada dramatik manzaralarla karşılaşmaktayız. İnsanlar bir karış deri hissesine düşerse sevinerek gidiyor. Kurbanın bizim çöpe atığımız ayağına hisse olarak düşen vatandaşlar yine sevinerek gitmektedir. Bu olaylarla karşılaşınca bizim burada 50 kilo, 100 kilo hisselerle kurban kesmemiz durumun kavurma şölenine dönüştüğünü gösteriyor. Kurban kesimi asıl amacından tamamen uzaklaşıyor. Önemli olan Kur’an’ı Kerim’de de geçtiği gibi Allah’a ulaşacak olan kişinin takvasıdır” ifadelerini kullandı.

İSMAİL POÇAN / YENİ HABER GAZETESİ

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA