• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kurban ibadet paylaşmak kardeşliktir
30 Eylül 2015 Çarşamba 15:25

Kurban ibadet paylaşmak kardeşliktir

İHH Konya Şubesi basın açıklaması düzenledi. Açıklama şöyle:

İHH olarak, 23 yılın verdiği güvenle bu yıl kurban organizasyonunu yurt içi ve yurt dışındaki kurban çalışmaları ile birlikte 5 kıtada 99 ülke ve bölgede gerçekleştirdik. Bu bayramda 51 bin 770 hisse kurbanı yaklaşık 2 milyon ihtiyaç sahibine ulaştırdı.
Kurban organizasyonu dolayısıyla dünyanın dört bir yanına dağılan ekiplerimiz, kendilerini dört gözle bekleyen kardeşlerine sadece kurban eti götürmekle kalmayarak, aynı zamanda hayat koşullarını iyileştirmeye yönelik projelerle de onların yanında yer aldılar. Cami, mescit, su kuyuları, eğitim merkezleri, meslek edindirme kursları, sağlık çalışmaları, yetimhane binaları vb. birçok projenin temelleri de bu ziyaretler sırasında atıldı.
Ağırlıklı olarak kriz ve savaş bölgelerinde kurban çalışması yaptık. İHH ekipleri, bu ülkelerin yanı sıra dünyada Müslümanların yaşadığı ve ihtiyaç duyulan diğer bölgelere de ulaşarak kurban kesimlerini ve dağıtımlarını gerçekleştirdi.

Zor şartlarda yaşamaya çalışan Suriyeli mültecilere kurban eti
Suriye krizinin beşinci yılına girdiğimiz ve mülteci sorunlarının zirve yaptığı bu kurban bayramında önceliklerinden birisi Suriyeli mülteciler oldu. Türkiye içindeki ve dışındaki çok sayıda mülteci kamplarında ve Suriye içerisinde farklı bölgelerde bağışı yapılan 7 bin 730 hisse kurban, Suriyeli mültecilere dağıtıldı.

Ortadoğu’da özellikle Filistin ve Yemen unutulmadı
Filistin, Irak, Kuzey Irak, KKTC, Lübnan (Lübnan-Filistinli mülteciler-Suriyeli mülteciler), Suriye, Ürdün, Yemen’de ihtiyaç sahibi aileler için bağışlanan kurbanların kesimleri ve dağıtımı yapıldı.
İHH ekipleri, Filistinli ihtiyaç sahiplerini de unutmadı. İHH ekipleri, abluka altında yaşayan Filistin ve Gazze’deki ihtiyaç sahiplerine toplamda 6 bin 20 hisse kurban kesimi gerçekleştirdi.
Yemen’de ise bin 200 hisse kesimi yapılarak bölgede yaşanan çatışmalarda zor durumda kalan ailelere dağıtımları yapıldı.

 

Hüzünlü kıta Afrika

Ekiplerimiz, Afrika’da da yoğun bir kurban çalışması yürüttü. Afrika’da çok sayıda su kuyusu ve katarak ameliyatları projesi yürüten İHH, bu sene ihtiyaç duyulan birçok ülkede kurban çalışması yaptı. Burkina Faso, Cibuti, Çad (Çad-Nijeryalı mülteciler -Orta Afrikalı mülteciler), Etiyopya, Fildişi Sahilleri, G. Afrika, Gambiya, Gana, Gine, Kamerun (Kamerun-Orta Afrikalı mülteciler), Kenya, Komor Adaları, Liberya, Malavi, Mali, Mısır, Moritanya, Mozambik, Nijer, Nijerya, Ruanda, Senegal, Sierra Leone, Somali, Sudan (Darfur-Kesele-Hartum), Tanzanya, Tunus, Uganda, Zimbabve gibi ülkelerde kurbanlar kesilerek ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.


Arakan ve Nepal bölgesi
Uzak Asya’nın İslam toprakları büyük bir insanlık dramının yaşandığı Myanmar’ın bazı bölgelerinde, Bangladeş’te Arakanlı Müslümanların yaşadığı bölgelerde ve 2 milyon Müslüman’ın yaşadığı Nepal’de kurban kesimi yapıldı. İHH ekipleri, zulmün bitmediği Arakan’da 2 bin 835 adet, depremin vurduğu Nepal’de bin 400 adet hisse kurban keserek ihtiyaç sahibi ailelere dağıttı.

Pakistan ve Afganistan unutulmadı
Pakistan’da 2 bin 30, Afganistan’da 525 adet hisse bu bayramda kesimlere yapılarak ihtiyaç sahibi ailelere dağıtımı gerçekleştirildi.

Balkanlar’da bayram sevinci
İHH ekipleri, Balkanlara da çalışmalarına devam etti. Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Karadağ, Kosova, Macaristan, Makedonya, Romanya, Sırbistan (Preşova-Sancak) kurban çalışması yapıldı. Balkanlarda farklı ülke ve bölgelerde toplamda bin 514 adet hisse kurban kesimi yapılarak ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.
Özetle hayırsevelerimizin destekleriyle ümmet olmanın tadına vardığımız Kurban bayramında bize maddi-manevi destek olan tüm gönül dostlarımıza Konya İHH olarak şükranlarımızı sunuyoruz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA