• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuranı Kerimin ilk nüshaları İstanbulda
11 Ağustos 2010 Çarşamba 17:26

Kuran'ı Kerim'in ilk nüshaları İstanbul'da

Kuranın İndirilişinin 1400. yılında müthiş sergi! İstanbul, Kuran'ın indirilişinin 1400. yılında önemli bir sergiye ev sahipliği yapacak.
Türk İslam Eserleri Müzesi’nin envanterine kayıtlı el yazması Kuran-ı Kerim ve cüzlerin büyük bölümü ilk defa gösterilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk ve İslam Eserleri Müzesi ile Antik A.Ş.’nin işbirliğinde düzenlenecek olan '1400. yılında Kuran-ı Kerim Sergisi', Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde ziyaretçileriyle buluşacak. Yıldız Holding’in desteği ile restorasyon ve konservasyon çalışmaları yapılan eserler, Antik A.Ş.’nin organizasyonu ve Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nin uzman kadrosunun çalışmalarıyla sergilenecek.

Kuran’ın ceylan derisi üzerine yazılmış ilk nüshaları ve 200 bin yapraktan oluşan 'Şam Evrakı'nın nadir parçalarını gün yüzüne çıkarması açısından büyük önem taşıyan sergi, Kadir Gecesi’ne denk gelen 5 Eylül’de kapılarını ziyaretçilere açacak ve 1 Aralık’a kadar gezilebilecek. Açılışa, Metropolitan Sanat Müzesi’nden Sheila R. Canby, Berlin İslam Eserleri Müzesi’nden Filiz Çakır Philip, British Museum’dan Venetia Porter, Louvre Müzesi’nden Sophie Makariou gibi İslam eserleri alanında önde gelen küratörler de katılacak.

250 KURAN SERGİDE
Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ndeki basın toplantısında, Antik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Artam şunları söyledi: "Araştırmacı arkadaşlarım fedakârca çalışarak güzel bir sergi ortaya çıkarıyorlar. Gerçekten çok değerli dünya çapında ses getirecek Kuran’lar var. Bunlar için yurtdışından önemli araştırmacı misafirler gelecek. Buradaki Kuran’lardan sadece birkaçı görülmüştü bazı yayınlarda. Sergide ise üç-beş tanesi sergileniyordu. Şimdi 250 Kuran sergilenmiş olacak."

Sergilenecek olan Kuran-ı Kerim’ler, aynı zamanda üzerindeki kayıtlar ve mühürler açısından da belge niteliği taşıyor. İlhanlı Sultanı Olcayto gibi sultanların hazinesi için hazırlanan cüzler ve Kuran-ı Kerim’ler, dönemin sultanlarının kitap sanatlarına düşkünlüğünü göstermesinin yanı sıra Kuran’a verilen önemin de göstergesi sayılabilir.

DÜNYADAKİ EN ESKİ KAYITTAN DAHA ESKİ ESERLER SERGİLENECEK
Serginin küratörlüğünü yapan Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nden Sevgi Kutluay "Yıllardır zengin Kuran koleksiyonuyla ilgili sergi yapmak istedik ama restorasyon çok önemliydi ve gerçek anlamda kronolojik sırayla bilgi vererek yapmak gerekliydi. 15 yıl önce kızımı kucağıma aldığımda nasıl heyecanlıysam şimdi de öyle heyecanlıyım. Dünyadaki en eski kayıt 8. yüzyılın sonunda yer alıyor. Biz onun 100 yıl gerisinde olan eserleri de sergileyeceğiz” dedi.

Kuran’ın Kadir Gecesi indiğini hatırlatan Türk ve İslam Eserleri Müzesi Müdürü Seracettin Şahin, "Bu yıl 5 Eylül’e denk gelen Kadir Gecesi günü ziyaretçisiyle buluşması planlanan sergi, bu kültürel mirasın bize ulaşmasını sağlayan sultanlar, hanım sultanlar, hattatlar, müzehhipler (tezhip sanatçısı), mücellitler (cilt sanatçısı), cetvelkeşler ve adını bilmediğimiz emeği geçenleri de yad etmeyi amaçlıyor" diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • NEÜ Seydişehir Sağlık Bilimleri Fakültesi Yapım ve Bağışlama Protokolü Yapıldı
  • Konya'da gergin gece! Pompalı ile dehşet saçtı: 9 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA