• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuran öğrenmek isteyen engellilere müjde
08 Temmuz 2009 Çarşamba 14:14

Kur'an öğrenmek isteyen engellilere müjde

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kur'an kurslarında özürlüleri de unutmadı.

Engellilere yönelik din eğitimi hizmetine ağırlık vermeye başlayan Başkanlık, eğitmenler için Braille Alfabesi ile Kur'an öğretimi kursu düzenledi.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Şevki Aydın, "Özürlü çocuğu olan anne babaların bu konuda bizden talepleri var. Görme ve işitme engelliler için eğiticiler yetiştirmeye başladık. Bundan sonra özürlülere yönelik din eğitimi kurslarının sayısı hızla çoğalacak." diye konuştu.

Şevki Aydın, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, ülke olarak engellilerin genelde ihmal edildiğine dikkat çekti.

"Gördük ki, din eğitimi alanında da engelli kardeşlerimizi ihmal etmişiz, ancak bunun özürü yok." diyen Aydın; engellilere yönelik din eğitimi hizmeti başlattıklarını belirtti.

Bu konunda, eğitici bulmakta zorlandıklarını vurgulayan Aydın, "Baktık olmayacak, şimdi engelliler için eğitici eğitimleri başlattık. Görme engelliler, işitme engelliler için eğitici yetiştirmeye başladık. Milli Eğitim Bakanlığı ve Özürlüler İdaresi Başkanlığı ile işbirliği yaparak kurslar düzenledik. Yaz Kur'an kursu başlamadan bu eğitimleri bitirdik." şeklinde konuştu.

Özürlülere dönük din eğitimi kurslarının sayısının hızlı bir şekilde artacağını kaydeden Aydın; "Engellilere yönelik eğitim materyali geliştirme çalışmalarına da başladık." açıklamasını yaptı.

Özürlülere yönelik din eğitimi hizmetinin hassas bir konu olduğuna dikkat çeken Aydın, şunları söyledi: "Özürlünün psikolojisini bilmeyen bir eğitimci ona kılavuzluk yapamaz. Özürlülerin psikolojisini bilen eğitimciler yetiştirmemiz lazım. Anne babanın özürlü çocuğa bir şey kazandırması daha da zor. Bu anne babalar uzman desteğine daha fazla ihtiyaç duyuyor."

Özürlü çocuğu olan anne babalardan da kendilerine talep geldiğini dile getiren Aydın, müftülüklerden bu alandaki din eğitimi hizmetlerinin duyurulmasını istediklerini kaydetti.

48 KİŞİ BRAİLLE ALFABESİ İLE KUR'AN ÖĞRETİM KURSUNA KATILDI

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı, bu yıl İstanbul, Antalya, Ankara, İzmir, Adana, Diyarbakır, Erzurum ve Trabzon olmak üzere sekiz ilde, özel eğitim gerektiren bireylere yönelik yöneticilerin eğitimi kursları düzenledi.

Kurslara toplam 339 kişi katıldı. Bu kurslarla eş zamanlı olarak İstanbul'da Braille Alfabesi ile Kur'an öğretim kursu yapıldı. Bu kurstan ise 9'u bayan olmak üzere 48 görevli yararlandı.

Kurslarda; Engellilere Yönelik Din Eğitimi Ekseninde Diyanet İşleri Başkanlığı, Özel Eğitime Giriş, Engellilerin Sosyal Hayatta Karşılaştıkları Problemler, Engelli Eğitiminde İletişim Teknikleri, İşitme Engelliler, İşitme Engelliler ile iletişim, Görme Engelliler, Görme Engelliler ile İletişim, Zihin Engelliler, Zihin Engelliler ile İletişim, Üstün Yetenekliler, Üstün Yetenekliler ile İletişim, Özel Eğitim ile İlgili Kurumlar ve Hizmetlerin Değerlendirilmesi, Engellilerin Din Hizmeti ve Eğitim İhtiyacı, Engellilere Yönelik Dini Danışmanlık ve Rehberlik, Engelli Vatandaşlara Kur'an Öğretimi, Engellilerde Din Algısı ve Dini Bilinç Geliştirme, İslam Dinin Engellilere Yaklaşımı, İslam'ın Engellilere Tanıdığı Kolaylık ve Ruhsatlar konuları ele alındı.

(CİHAN)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da çocuklar burada hayatı öğreniyor
  • Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali Grup El-Hadra Ensemble Konseri ile devam ediyor
  • Ahmet Çalık'ın adı Konya'da bu parkta yaşatılacak, açılış tarihi belli oldu
  • Konya merkezli 4 ilde FETÖ operasyonu
  • Konya'nın 2600 nüfuslu "sanayi mahallesi"nde kişi başına düşen ihracat 30 bin dolar
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA