• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuran kursları cıvıl cıvıl
12 Temmuz 2012 Perşembe 10:39

Kuran kursları cıvıl cıvıl

Yaz Kuran kurslarına olan talep geçen yıla oranla 20bin artış gösterdi.

Yaz Kuran kurslarına olan talep geçen yıla oranla 20bin artış gösterdi. Konya Müftüsü Şükrü Özbuğday, artan talebin en önemli sebebinin Kuran kurslarında uygulanan yaş sınırının kalkması olarak değerlendirdi.

Kuran Kurslarına olan ilgi her yıl artıyor. Bu yılda yaklaşık geçen yıla oranla 20bin öğrenci artışı gözlendi. Geçen yıl kurs müracaatı yapan öğrenci sayısı 68bin 500 olarak kayıtlara geçerken bu yıl rakam 88bin 500 olarak kayıtlara geçti.

Konya Müftüsü Şükrü Özbuğday, yaş sınırının kalkmasıyla bu sene 20 bin öğrenci artışı gözlediklerini belirterek, ‘‘Bilindiği gibi diyanet işleri Başkanlığımızın görevi toplumu din konusunda aydınlatmaktır. Bu temel görevden hareketle her yıl okulların tatil olduğu yaz döneminde 2 ay süreli yaz kuran kursları açılmaktadır. Kuran Kursları hem bütün camilerimizde hem kuran kurslarında hemde ihtiyaç halinde kullanılmayan okullarda mülki amirin izniyle açılmaktadır. Bu yıl geçen yıla oranla daha fazla yerde kuran kursu açılmıştır. Gelen talepler bu doğrultuda fazla olmuştur. Ayrıca bu sene yaş sınırı da kalkmıştır. Buda talebi artırmıştır. Elimizdeki verilere göre 88bin 500 çocuğumuz yaz kurslarına müracaat etmiştir ve eğitim-öğretim devam etmektedir. Hâlbuki geçen sene 68bin kişi müracaat etmişti. Bu yıl 20bin civarında artış gözlenmiştir. Bu artış yaş sınırının kaldırılmasına bağlıdır. Sınırın kalkması Yaz Kuran kurslarımızın önünü de açmıştır’’ şeklinde konuştu.

Haziran 19’da başlamış olup Ağustosun 17sinde sona ereceğini ifade eden Özbuğday konuşmasını şu şekilde sürdürdü: Kuran Kurslarımızda haftada 5 gün ders verilmektedir. Günde 3 saatten az olmamak üzere haftada 15 saat ders verilmektedir. Bu yaz kurslarında Kuran-ı Kerimi yüzünden okuma, namaz sürelerini ezberleme, itikat, ibadet, ahlak ve siyer konularında öğrencilere bilgiler verilmektedir. Öğrencilerimizin başarılı olabilmesi için velilerinde görevlilere yardımcı olması gerekir. Çocukları takip etmeleri, kurslara devamlarını sağlamalarını ve ilgilerinin olup olmadığını kontrol etmeleri bizim açımızdan iyi olacaktır. Velilerden bunu rica ediyoruz.

Talep gelirse personel görevlendirmeye hazırız

4+4+4 le ilgili Milli Eğitim Bakanlığının hazırlıklarını takip ettiklerini belirten Şükrü Özbuğday, ‘‘Din derslerinin artmasıyla birlikte bu konuda epey öğretmene ihtiyaç olacağını biliyoruz. Kuran-ı kerim ve siyer dersi için gerekse yeniden orta kısmı açılan İmam hatipler için ihtiyaç olacağı kanaatindeyiz. Fakat okullar açılmadığı için henüz ihtiyacı bilmiyoruz. Tabi talep olması halinde şartları tutan personeli, görevlendirmeye hazırız.’’ dedi.


Keyfi olarak oruçtan kaçılamaz

Oruç ibadetinin İslam’ın 5 şartından biri olduğunu söyleyen Müftü Özbuğday,
‘‘Oruç ibadeti İslam’ın 5 temel şartından birisidir. Allah tarafından Kuran-ı kerimde farz kılınmıştır. Allah resulü de oruç tutmamızı tavsiye buyurmuştur. Hasta ve yolcu olanlar için daha sonraki günlerde tutabileceğine dair ruhsat verilmiştir. Bundan hareketle bir Müslümanın rahatsızlığı var ise, doktoru da oruç tuttuğu zaman bu hastalığının artacağı şeklinde kanaat bildirirse, bu kimse orucunu daha sonra ki günlerde tutabilir. Tabi sadece havalar sıcak ve günler uzun diye oruç ibadetini terk etmek doğru değildir. Oruç Kameri takvime göre tutulur. Yani Ramazan ayında tutulur. Başka bir zamanda tutulması mümkün değildir. Dolayısıyla ramazan ayı her mevsime denk gelmektedir. Tabi ki bunda da bir hikmet vardır. Bu bakımdan günlerin uzunluğunu bahane ederek, hava sıcaklığını bahane ederek oruç tutmamak asla doğru değildir. Mazereti olanlar, mazeretleri sona erdikten sonra tutmadıkları orucu tutmaları gerekir. Keyfi olarak herhangi bir mazeret olmadan Ramazan orucunu terk etmek uygun değildir. Bu sıcak günlerde oruç tutmak kolay değil, elbette zordur, fakat her zorluğun mutlaka ecir ve sevabı da ona göre çok olacaktır. Kişi isterse Allah ona bir sabır verecektir. SAMİ GEDİZ

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA