• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuran-ı Kerim baş tacımız
12 Nisan 2013 Cuma 12:34

'Kur'an-ı Kerim baş tacımız'

Meram Belediyesi ve Meram Kent Konseyi Gençlik Meclisi tarafından Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle düzenlenen etkinlikler kapsamında Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı.
Meram Belediyesi ve Meram Kent Konseyi Gençlik Meclisi tarafından Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle düzenlenen etkinlikler kapsamında Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı. Programda Ahmet Çalışır, Süleyman Özen, Mehmet Bilir, İshak Danış ve Iraklı Ömer Nassrat gibi hafızlar farklı makamlarda Kur'an-ı Kerim okudu.
Konevi Kültür Merkezi'ndeki etkinliğe Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, Konya İl Müftü Vekili Dr. Hamza Küçük, NEÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Saim Arıtan ve çok sayıda vatandaş katıldı. 
Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle düzenledikleri etkinliklerin  tarihçi yazar Talha Uğurluel'in sunduğu "Mukaddes Emanetler" programıyla başladığını hatırlatan Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, "Bugün itibariyle de önceki yıllardan daha farklı olarak düzenlediğimiz Kur'an-ı Kerim tilavetine dünyaca ünlü hafızlar katılacak. Umut ediyorum ki Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle düzenlediğimiz programlar, Hz. Peygamberimizi (S.A.V.) daha iyi tanımamıza ve anlamamıza vesile olur" dedi.
"KUR'AN-I KERİM BAŞ TACIMIZ"
Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kur'an-ı Kerim Okuma ve Kıraat Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Öge de, "Kur'an-ı Kerim, bizim baş tacımız, olmazsa olmazımız. Rasulullah Efendimiz'in(S.A.V.) bize emanet bıraktığı iki şeyden bir tanesi. Ona uyduğumuzda yolumuzu dosdoğru kılacak bir emanet. Böyle olunca Kur'an'ın tilavet edilmesi, kıraat edilmesi ve edası acaba biz Müslümanlar açısından neyi ifade eder, bunun üzerinde biraz düşünülmesi gerekir. Kur'an-ı Kerim'in tilaveti elbette çok önemli. Bunun da sadece mahrece, makama, okuyucuya, sese dayalı bir indirgemeyle olmayacağı aşikardır. Okunan ayetlerde Rabbimiz bizlere ne emrediyor, ne lütfediyor, bunun bilinmesi Kur'an okumalarında son derece önemlidir" diye konuştu.
Daha sonra dünyaca ünlü hafızlar Ahmet Çalışır, Süleyman Özen, Mehmet Bilir, İshak Danış ve Iraklı Ömer Nassrat farklı makamlardaki Kur'an-ı Kerim tilavetleriyle katılımcılara güzel bir gece yaşattılar. Her hafızın tilavetinden sonra Yrd. Doç. Dr. Ali Öge, okunan ayetlerin mealini açıkladı.
Kur'an ziyafetinin sunulduğu program Konya İl Müftü Vekili Dr. Hamza Küçük'ün yaptığı dua ile sona erdi. Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, günün anısına hafızlara semazen figürü hediye etti.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA