• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuran ahlakı nasıl olmalı?
27 Aralık 2010 Pazartesi 10:01

Kuran ahlakı nasıl olmalı?

Ahlakın bireyde, ailede ve toplumda olmak üzere üçe ayrıldığını belirten Prof. Dr. Saffet Köse, Müslümanlar olarak önce kendi içimizdeki ahlak olgusunu geliştirmemiz gerektiğini söyledi
MÜSİAD Konya Şubesi Cuma Toplantıları’nda konuşan Prof. Dr. Saffet Köse, “Kuran Ahlakı İle Nasıl Ahlaklanırız?” konulu konferansta insanoğlunun vazgeçilmez erdemi ahlak konuşuldu. MÜSİAD Konya Şube Başkan Vekili Dr. Lütfi Şimşek “Yaratılmışların en yücesi insandır. Yaratan tarafından bu yüce varlığa verilen en büyük hediye ise akıldır. Bu aklın olgun şekilde kullanılabilmesi ise ahlak ile yoğrulmasına bağlıdır. Toplum olarak hoşgörü, huzur ve barışın yolu da güzel ahlaktan geçer. Yüce yaratanımız bizleri en güzel ahlak üzere eylesin” dedi. Güzel ahlakın, hayat tarzı olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Prof. Dr. Saffet Köse ise “Ahlak üçe ayrılır. Bireyde ahlak, ailede ahlak, toplumda ahlak olarak sıralanır. Bireyde başlayan ahlak olgusu zamanla içselleşir ve aileye yansır. Ailede yerleşen ahlak zamanla oturur ve bu da topluma yansıyarak, toplumdaki bireylerin birbirleri ile olan diyaloglarını oluşturur. Dolayısıyla topluma kadar çıkan ahlak ilkesi bireyden başladığına göre, en önem arz eden ahlak olgusu birey ahlakıdır. Ahlaklı bireylerin yetişmesi, sağlıklı aile ve huzurlu toplum oluşturulmasına sebeptir” diye konuştu.
Modern kültürlerin en fazla ahlaka ihtiyaç duyduğunu belirten Prof. Dr. Köse, “Yine ahlakı çökerten de modern kültürlerdir. Ahlak tüm toplumlarda ve tüm zamanlarda vardır. İnsanların en acımasız oldukları anlardan biri olan savaş anında bile güzel ahlak örnekleri karşımıza çıkmaktadır. Nitekim Peygamberimiz zamanında yüce lider sahabelerini, savaş anında çocuklara, kadınlara, yaşlılara ve silahsızlara saldırmamaları konusunda uyarmıştır. Ahlakı Kuran ahlakı üzerine olan Peygamber Efendimizin bu örnek davranışı tüm insanlığa örnektir. Bizler Kuran ahlakı ile ahlaklaşmak istiyorsak, bizim için en büyük örnek Hz. Peygamber’dir. Onun hayatını doğru anlar, yaptıklarını yapar, sakındıklarından sakınır isek o zaman ahlakımız Kuran ahlakı üzerine olur” ifadelerini kullandı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA