• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuraklık Kriz Merkezi çiftçileri uyardı
27 Şubat 2012 Pazartesi 21:55

Kuraklık Kriz Merkezi çiftçileri uyardı

Konya, tarihe not düşülecek bir kış ayını geride bırakmaya hazırlanıyor. Bu kış toprağa düşen yağış yüzleri güldürdü. Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi de, Konyanın 6 aylık yağış periyodunu...

Konya Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi, Vali Yardımcısı Erol Özkan başkanlığında toplandı.
 
2011 Eylül, Ekim, Kasım, Aralık ve 2012’nin 2 aylık döneminin yağış, sıcaklık, nem, yer üstü ve yeraltı su seviyeleri ile toprak neminin değerlendirildiği toplantıda Konya’nın meteorolojik durumu da ele alındı.
 
2012 Ocak döneminde Beyşehir’in orta nemli, Ereğli ve Akşehir’in hafif kurak, diğer tüm ilçelerin normal yağış aldığının altı çizilen toplantıda, Ocak ve Şubat aylarında Konya ve çevresinde ortalama 30 ile 40 santimetre arasında kar yağışı gerçekleştiği vurgulandı.
 
Toplantıdan çiftçilere yönelik çıkan uyarı ve tavsiyeler ise şu şekilde…

“Çiftçiler, Konya için Mart ayından itibaren başlayacak gübreleme sezonunda son derece dikkatli olmalıdır. Gübre uygulamalarında yağışlar dikkate alınmalı, eğer ilkbahar ayının kurak geçme durumu söz konusu olursa, gübre miktarı azaltılmalı ya da hiç verilmemelidir. Toprak analizi sonucu tavsiye edilen üre gübresi uygulaması, Şubat ayının son haftası ile Mart ayının son haftası arasındaki zaman diliminde uygulanmalıdır. Nisan ayı itibari ile üre gübresi uyguması yapılmamalı, toprak analizi sonucuna göre, Amonyum Nitrat gübreler verilmeli. Önümüzdeki günlerde hastalık ve yabancı ot için tarla takipleri iyi yapılmalı ve zamanında müdehale edilmelidir. Nadasa bırakılan arazilerde Mart ayı içerisinde toprağın ilk tava geldiği an kollanarak ilk anız bozma işlemi yapılmalı. Yaz aylarında kurak mevsim ve sulamadan dolayı düşüş eğilimi gösteren yaraltı suyunun kışın yağışlı geçmesi sebebiyle beslenmiş olduğu görülmektedir. Ancak bu beslenmenin kesin sonuçları önümüzdeki aylarda daha da netleşecektir. Uzun yıllar ortalamasında yeraltı su seviyesinin 20 metreye kadar düştüğü kuyular gözlenmektedir”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA