• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuraklık artık internetten kontrol edilecek
22 Ocak 2010 Cuma 11:11

Kuraklık artık internetten kontrol edilecek

Gökçimen Köyü yakınlarında kurulan toprak nem ve sıcaklık ölçen cihaz sayesinde kuraklık ve ekim zamanlarının internetten takip edilebileceğini bildirdi
Konya’nın Beyşehir İlçesi Tarım Müdürü Nurettin Karşıyaka, Beyşehir’de kuraklığın internetten takip edileceğini söyledi.
Karşıyaka, Beyşehir’e bağlı Gökçimen Köyü yakınlarında kurulan toprak nem ve sıcaklık ölçen cihaz sayesinde kuraklık ve ekim zamanlarının internetten takip edilebileceğini bildirdi. Karşıyaka, Tarımsal Kuraklık Eylem Projesi çerçevesinde, kuraklık erken uyarı sistemine veri teşkil etmesi amacıyla Konya İl Özel İdaresi tarafından 13 adet toprak nem ve sıcaklık ölçüm cihazının temin edilerek Beyşehir’in de aralarında bulunduğu Konya merkez ve bağlı 13 ilçeye montajının yapıldığını belirtti.
Karşıyaka, sistemin kurulmasının ardından cihaza ait verilerin saatlik, günlük ve aylık olarak alınabildiğini kaydetti. Bu verilerin değerlendirilerek ekim ve sulama zamanı ile verilecek su miktarının tespit işlemenin yapılabileceğini anlatan Karşıyaka, “Toprakta bulunan bitkiler tarafından kullanılabilir su miktarının belirlenmesi için toprak neminin ölçülmesi gerekir. Çünkü bitkiler topraktaki suyun tamamından yararlanamazlar. Bir başka deyişle, bitkiler toprağın iki önemli özelliği olan tarla kapasitesi ile solma noktası arasında bulunan sudan istifade edebilir. Yapılan araştırmalar, toprakta bitki gelişmesine en uygun kullanılabilir su seviyesinin yüzde 25 ile 75 arasında olması gerektiğini ortaya koymaktadır. Her bitki için toprakta tüketilebilir su seviyesinin ne kadar olması gerektiği yapılan araştırmalarla belirlenmektedir. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak sulama zamanının gelip gelmediğini anlamak için topraktaki su seviyesi bilinmelidir. Bunun için de nem kontrolü yapılması gerekmektedir. Nem kontrolü, elle, tansiyometre, nötronmetre, toprak numunesi alarak laboratuarda tahlil yöntemiyle ölçülebilmektedir. Montajı yapılan toprak nem cihazları ile tarlaya uğramadan sensörler vasıtasıyla 30-60-90 santimetre derinlikteki toprağın nem seviyesinin ölçülerek internetten takip edilmesi sağlanacaktır. Böylece kritik değerler okunup yorumlanarak çiftçimizin zamanında uyarılması amaçlanmaktadır” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA