• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kurak Alanlarda Doğrudan Ekim Sistemi tanıtıldı
17 Ekim 2012 Çarşamba 17:59

Kurak Alanlarda Doğrudan Ekim Sistemi tanıtıldı

Kurak Alanlarda Doğrudan Ekim Sistemi, çiftçilere tanıtıldı.
Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün organize ettiği ''Kurak Alanlarda Doğrudan Ekim Sisteminin Uygulaması'' konulu toplantı, çiftçilerin ve Ziraat Mühendislerinin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. 
Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Rıfat Zafer Ersoy, enstitü konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıdaki konuşmasında, doğrudan ekim konusunda çalışmaların 10 yıllık bir geçmişinin olduğunu, 2012 yılı itibari ile ABD, Arjantin gibi ülkeler başta olmak üzere dünyada 200 milyon hektar alana doğrudan ekim uygulamasının gerçekleştirildiğini belirtti. 
Çalışmalar sonucunda doğrudan ekimin Konya'ya da uygulanabileceğinin görüldüğünü açıklayan Ersoy, bu sistemle hem toprağın havalanacağını hem de nem kapasitesinin artacağını dile getirerek, ''Devlet bu uygulamaya çok büyük destek veriyor. Bu uygulama ile topraktaki organik maddelerin miktarı artacaktır. En önemli ise yakıt girdilerinde yüzde 80'e yakın bir yakıt tasarrufu sağlanacaktır. Bunun yanı sıra anız yakma ve anız yangınları ortadan kalacaktır'' dedi. 
Konuşmaların ardından Doğrudan Ekim Mikseri'nin çalışma şekli ve sistem, uygulamalı olarak gösterildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA