• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kur’an anlayarak okunmalı
12 Haziran 2010 Cumartesi 23:47

Kur’an anlayarak okunmalı

Kuranı Okumaya ve Anlamaya Doğru konulu düzenlenen panelde ilahiyatçılar Kuranın yanlışlıklara meal verilmemesi için anlayarak okunması gerektiğini belirtti
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kuran’ın indirilişinin 1400. yılında 2010’u Kuran yılı olarak ilan etmesi münasebetiyle Konya İl Müftülüğü ve Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi işbirliğinde ‘Kuran’ı Okumaya ve Anlamaya Doğru’ konulu panel düzenlendi. Alaeddin Keykubat Nikah Salonu’nda gerçekleşen panele konuşmacı olarak Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu, Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Zeki Duman, Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Dumlu katılırken, Konya İl Müftü Vekili Dr. Hamza Küçük, İl Sosyal Hizmetler Müdürü İzzet Güneş, SÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Önkal ve çok sayıda dinleyici panelde hazır bulundu. Kuran ve Hz. Peygamberin sünnetlerinin bilinmesi ve hayata yansıtılmasının önemini ifade eden Konya İl Müftü Vekili Dr. Hamza Küçük, dünyanın sanal gerçekliğinin ancak Kuran’ı okuyarak ve anlayarak farkına varılacağını söyledi. Küçük, “Kuran bize kendimizi anlatır. Üzerimizdeki ölü toprağını silkmemizi sağlar ve kalp gözümüzü açar. Bu nedenle Kuran’ı anlamamız, anlatmamız ve hayatımızı O’na göre şekillendirmemiz gerekiyor” dedi. Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Zeki Duman, Allah’ın halis kullarından olabilmek için Kuranı okumak, anlamak ve onunla amel etmek gerektiğini belirtti. Kuran’ı anlayarak okunması gerektiğini aktaran Duman, “Kuran’ı hayatımızın bir parçası yapmak için O’nu anlamak önemlidir. Kuran ebedi hayatımız için bize ışıktır. Kuran kendisini anlamamız için dile çok önem vermiştir ve diğer kutsal kitaplarda indiği kavminin diliyle inmiştir. Arapça bilmiyorsak mealini okumamız gerekiyor. Okurken de gönülden okunması önemlidir. Kuran başından kalktığımızda tesiri yaşamımıza etki etmelidir” dedi. Kuran’ın mucizesinden bahseden Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu da Kuran’ın başlı başına bir mucize olduğunu kaydetti. Her Peygamberin bir mucizesinin olduğunu aktaran Hacımüftüoğlu, şöyle konuştu: “Hz. İsa ölüleri diriltiyordu, Hz. Musa’nın asası yılana dönüşüyordu. Hz. Muhammed’in mucizesi de Kuran’dır. Allah, ayetinde ‘insanlar ve cinler bir araya gelseler yine Kuran’ın bir benzerini yapamazlar’ diyor. Allah’ın Kuran’ı kıyamete kadar koruyacak olan sözü de Kuran’ın önemli bir mucizesidir.” Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Dumlu da Kuran’ın insanlara nasıl bir hayat yaşamaları gerektiğini açık bir biçimde belirttiğini dile getirerek, yıllara bağlı olarak Kuran’ın uygulanışında bir takım farklılıkların ortaya çıktığını aktardı. Dumlu, “Kuran’ı akılla anlamak ve yaşamak gerekiyor. Anlamadan okumak ne okuduğumuzu bilmemektir. Okurken meaaliyle birlikte okuyalım. Bunu yapmadığımız için kabristanlarda Kuran okurken oruç tut, namaz kıl ayetlerini okuyoruz. Bu nedenle ayetlerin mealini bilerek okumalıyız” diye konuştu.
YORUMLAR
akıl etmez misiniz?
Mert Civanmert
Ölenin ardından, daha sonra da kabirlerde yasin suresi okunur. yasin suresinin 70. ayetinde de "Kuran diri olanları uyarsın diye indirilmiştir" der. Yani bu durumda kuranın ölülere okunması kurana yapılmış bir hakarettir.
88.237.13.108
akıl etmez misiniz?
Mert Civanmert
Ölenin ardından, daha sonra da kabirlerde yasin suresi okunur. yasin suresinin 70. ayetinde de "Kuran diri olanları uyarsın diye indirilmiştir" der. Yani bu durumda kuranın ölülere okunması kurana yapılmış bir hakarettir.
88.237.13.108
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Minik öğrenciler camiyi ziyaret etti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA