• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuluda sulak alanlarda inceleme
06 Temmuz 2012 Cuma 11:57

Kulu'da sulak alanlarda inceleme

Anadolu Doğa ve Kültür Koruma Kooperatifi yetkilileri, Konyanın Kulu İlçe Kaymakamını ziyaret ederek, ilçesinde bulunan göl ve sulak alanlar hakkında bilgi aldı.
Anadolu Doğa ve Kültür Koruma Kooperatifi yetkilileri, Konya’nın Kulu İlçe Kaymakamını ziyaret ederek, ilçesinde bulunan göl ve sulak alanlar hakkında bilgi aldı.
Anadolu Doğa ve Kültür Koruma Kooperatif yetkilileri, Kulu Kaymakamı Ahmet Işık’ı ziyaret ederek, ilçedeki Samsam, Gökgöl ve Düden Gölü ile ilgili sulak alanların tarımla su ilişkisi açısından yapılacak olan incelemeler hakkında bilgi aldı.
Tarımsal faaliyetler için sulanabilir alanlarda çiftçilerin eğitilerek ekilecek olan her türlü mahsullerin damla sulamaya yönlendirilmesinin iyi sonuçlar doğuracağını ifade eden yetkililer, göllerin su tutmasını sağlamak, eko-sistemi korumak amacı ile yer altı sularına yüklenilmemesi gerektiğini ifade etti. Bu göllerde yapılacak olan çalışmalarda proje taslağının çıkartılarak Birleşmiş Milletlere götürülerek destek alınacağını kaydeden yetkililer, finansal arayışların başlatılarak yapılacak projelerin kabulü halinde çalışmaların hayata geçirilmesinin sağlanacağını belirtti.
Kulu’ya bağlı Burunağıl köyü bitişiğinde bulunan Samsam Gölü’nün pilot bölge olarak seçildiğini hatırlatan yetkililer, göller çevresinde tarımsal alanda hangi mahsullerin ve diğer bitkilerin ekildiği ve yetiştirildiği konularında bilgi aldık. İyi Tarım uygulamaları kapsamında geleneksel ürünlerin canlandırılması, yerel tohumların önemi, tarım ilaçlarının insan ve çevre sağlığına etkileri, kırsal kalkınma stratejileri ve temel uygulama ilkeleri, pazarlama, iyi tarım uygulamaları destekleme esasları hakkında yapılacak olan projelerin hayata geçirilmesi için bilgi alış verişinde bulunduk” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • SPK, girişimcinin hayalini paraya dönüştürecek
  • “Ecdat Parkı” tamamlandı
  • Konyalı çift düğünlerinde nikah şekeri yerine ağaç dağıttı
  • Amberin Zaman terör örgütü PKK'yı övdü
  • Beyşehir'de elektroşokla avlanan 6 kişiye binlerce lira ceza

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA