• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kültür ve Turizm Bakanı Beyşehirde
28 Ağustos 2010 Cumartesi 09:43

Kültür ve Turizm Bakanı Beyşehir'de

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Konya'nın bazı ilçelerini ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'nin turizmde dünyanın en iddialı ülkelerinden birisi haline geldiğini söyledi.
Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Konya'nın bazı ilçelerine gelen Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Hüyük ilçesine bağlı Çavuş beldesinde hayata geçirilen Sonsuz Şükran köyünde incelemelerde bulundu. Bakan Günay'a projenin mimari yönetmen Mehmet Taşdiken ve bazı sanatçılar bir kerpiç evin içerisinde proje ile ilgili bilgi aktardı. Çavuş belde merkezi ile Hüyük kent merkezinde bir kahvehanede vatandaşlara hitap eden Günay, vatandaşlardan referandumda evet oyu kullanmalarını istedi. Buradaki temaslarının
ardından Bakan Günay'a Hüyük Belediye Başkanı Nusret Akgümüş tarafından ilçenin simgesi olan dev bir küp hediye edildi.
Bakan Günay, daha sonra Beyşehir İlçesi'nde göl kenarındaki festival meydanında devam eden ramazan etkinliklerine katıldı. Beraberindeki heyetle birlikte etkinlik alanına yaya olarak giden Bakan Günay'ı Keloğlan, Hacivat ve Karagöz tiplemeleri yapan sanatçılar karşıladı. Karşılama sırasında sanatçılar, bakandan Beyşehir'in turizm kenti olması talebinde bulundu.
Beyşehir'in sadece Konya'nın değil, Türkiye'nin müstesna bölgelerinden birisi olduğunu kaydeden Günay, meydana girerken Karagöz, Hacivat ve Keloğlan tiplemeleriyle sanatçıların kendilerini karşıladığını vurgulayarak, "Bakanım şu memlekete bak, gerçekten burası bir turizm şehri olmaz mı, dediler. Bütün kalbimle söylüyorum, gerçekten burası bir turizm şehri olur. Olduğundan daha fazla olsun diye hep beraber uğraşacağız" dedi.
Türk turizminin geldiği noktalardan da söz eden Günay, Türkiye'nin turizmde dünyanın en iddialı ülkelerinden birisi haline geldiğini kaydetti. Dünyada en fazla turist ağırlayan 7'nci ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan Günay, "Turizmden en fazla gelir elde eden 8'nci ülkeyiz. Geçen yıl ülkemize 27 milyon insan geldi. Allah izin verirse, bu yıl sadece Antalya'ya 10 milyon yabancı turist gelecek. Şimdi istiyoruz ki, bu gelenleri Kapadokya'ya giderken, bu gelenleri Pamukkale'ye giderken Konya'da
Celaleddin-i Rumi'nin dergahına giderken Akşehir'den de Beyşehir'den de geçirelim. Eşrefoğlu Camiini görsünler, Kubad Abad'ı görsünler. Karapınar'daki Selimiye'yi görsünler, Ereğli'deki İvriz'i görsünler ve Türkiye'nin turizmden elde ettiği bu geliri Anadolu içlerine yaymaya çalışalım. Çocuklarımız daha fazla iş bulabilsin. Türkiye turizmden daha fazla gelir elde etsin ve bu geliri adaletle bütün Türkiye sathında yaymaya çalışalım" diye konuştu.
Konuşmasının ardından Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşcı Bakan Günay'a bir ahşap tablo hediye etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA