• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kültür havuzu açıldı
21 Ekim 2010 Perşembe 15:00

Kültür havuzu açıldı

Türkiye ile Avrupa arasındaki diyaloğun güçlendirilmesini hedefleyen 'Benim kentim' projesi kapsamında yapılan Kültür havuzu açıldı
Konya'da, Polonyalı sanatçı Joanna Rajkowska'nın tasarladığı havuz törenle açıldı.

Türkiye ile Avrupa arasındaki diyalogun sanat ve kültür aracılığıylagüçlendirilmesini hedefleyen, “Benim Kentim” projesi kapsamında HükümetMeydanına yapılan, Polonyalı sanatçı Joanna Rajkowska'nın Konya içintasarladığı Türkçe, Osmanlıca ve Almanca alıntı yazıların yer aldığıhavuz açıldı.

Açılışa Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, BüyükşehirBelediye Başkanı Tahir Akyürek, sivil toplum kuruluşlarınıntemsilcileri, yurt dışından gelen konuk gazeteciler ve Konyalılarkatıldı.

Törende konuşan Vali Aydın Nezih Doğan, barışın dünyadakalıcı olabilmenin yolu olduğunu belirterek, “Din, dünya kültürünüoluşturan öğelerden biri. Dinlerin hepsi barışı çağırıyor. Sanatçılarınbarışa olan bakış açısı toplumun gidiş açısından önemli. Bu projesayesinde Konya'dan tüm dünyaya yükselen barış mesajının hedefineulaşmasını temenni ediyorum” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı TahirAkyürek ise konuşmasında, Konya'nın Hz. Mevlana'nın öğretileridoğrultusunda tüm dünyayı kuşatan anlayışa sahip bir şehir olduğunusöyledi. Kentlerin tarihi ve kültürel farklılıklarıyla ön planaçıktığını, bu değerler korunarak barış ortamının sağlanması gerektiğiniifade eden Başkan Akyürek, Konya'nın barışa ve projeye katkısağlayacağını kaydetti.

“Benim Kentim” projesine destek verenlerarasında yer alan Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi ÖğretimÜyesi Prof. Dr. Yasin Aktay, küreselleşme sürecinde kentlerin kişiliksiz hale getirildiğini savundu. Prof. Dr. Aktay, bütün kentlerde aynı hayat tarzlarının yaşanmasının ciddi bir sorun olduğunu ifade ederek, farklıhayatların ve kişilerin kentlerin içerisinde bulunması gerektiğinibelirtti.

Konuşmaların ardından Polonyalı sanatçı Joanna Rajkowska,70 yıl önce ölen felsefeci Walter Benjamin'in, ''Çevirmenin Görevi''denemesinin Osmanlıca, Almanca ve Türkçe çevrisinin ilk kopyasını, İlKültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan'a hediye etti.
Proje kapsamında çekilen ''Walter Benjamin Konya''da isimli sessiz film gösterimininardından havuzun açılışı yapıldı. Joanna Rajkowska'nın tasarladığı vefelsefeci Walter Benjamin'in ''Çevirmenin Görevi'' isimli denemesindenseçtiği alıntının Osmanlıca, Türkçe ve Almanca yazılı olduğu mermer sığhavuzda su hafif bir girdapla dönerek akıyor
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA