• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kulak temizliğine dikkat!
22 Mart 2012 Perşembe 11:47

Kulak temizliğine dikkat!

Mevlana Üniversitesi Hastanesi KBB Uzman Dr. Erkun Tuncer, Kulak sağlığı konusunda uyarılarda ve önerilerde bulundu. Kulağınızda delik varsa kulağınıza su kaçırmayın.
Mevlana Üniversitesi Hastanesi KBB Uzman Dr. Erkun Tuncer, Kulak sağlığı konusunda uyarılarda ve önerilerde bulundu. Kulağınızda delik varsa kulağınıza su kaçırmayın. Pamuklu çubukları kulağınıza sokmayın diyerek Kulakta yapılacak temizlikle ilgili şu bilgileri verdi:
“Kulak bakımı denildiğinde kulağın hastalıklardan, dış etmenlerden korunması ve temizliği anlaşılabilir.
Kulak zarının işitmeye kazanç sağlama ve bir bariyer olarak kulağı koruma görevi vardır. Kulak zarı normal olan sağlıklı insanlarda koruma amacıyla özel bir bakıma gereklilik yoktur. Zar delik olduğunda banyo gibi kulağa su kaçması muhtemel durumlarda orta kulağı koruma gerekliliği gündeme gelir. Orta kulağı koruyan en önemli güç zarın kendisi olduğundan kulak zarındaki deliğin ameliyatla onarılması bu korumaya en değerli katkıyı sağlar. Kulak zarının onarımı için beklenilen sürede kulak koruma için en yaygın olarak vazelinli pamuk tampon kullanılır. Bu tamponda vazelin suyu geçirmemesi ile kulağı korurken,  pamuk vazelini kulağa takılıp çıkarılabilir bir tampon haline getirmek amacıyla kullanılır. Ayrıca dış kulak yolunun kalıbı alınarak kişiye özel kulak tamponları hazırlanabilir yada dış kulak yolunu tıkamak amacıyla hazırlanmış özel araçlar ve silikon tıkaçlar kullanılabilir.
Kulağımızın dış bölümü yıkanıp kurulanabilir. Dış kulak yolunu kurulamaya çalışmak bu bölümün cildine hasar verebilir. Pamuklu çubuklar yada kulak kanalına sokulabilecek aletlerin bu amaçla kullanılması sakıncalıdır. Bu aletler kulak kanalımızdaki kirin daha derine itilmesini sağlayabileceği gibi kulak zarımıza ve orta kulağımıza da zarar verebilir. Kulağınızda delik varsa kulağınıza su kaçırmayın. Pamuklu çubukları kulağınıza sokmayın.” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA