• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Küçük Miraça Viyanada nakil
03 Mart 2014 Pazartesi 13:06

Küçük Miraç'a Viyana'da nakil

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde, 9 aylıkken geçirdiği enfeksiyon sonucu kronik akciğer hastalığına yakalanan 8 yaşındaki Miraç Hamitgil'e, Viyana'da akciğer nakli yapılacak.
Kronik akciğer hastalığı teşhisi konduktan sonra 7 yıl Hacettepe Üniversitesi'nde tedavi gören küçük Miraç, doktorlar tarafından akciğerlerinin "iflas ettiği" ve nakil yapılması gerektiği teşhisi konularak, nakil yapılması için Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesine sevk edildi. Nakil yapılmayı bekleyen küçük kıza doktorları, Viyana'da akciğer nakli yapılmasını tavsiye etti.
 
Hamitgil ailesi küçük kızlarının yaşaması için Sağlık Bakanlığına başvurdu. Bakanlık ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) görevlendirdiği Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndan iki doktor, Dörtyol'a gelerek Miraç'ı muayene etti.
 
Doktorlar, yaptıkları testlerin sonucunda Miraç'a canlı vericiden akciğer nakli yapılması gerektiği ve naklin Viyana'da gerçekleştirilmesinin uygun olacağı yönünde rapor verdi. Annesi ve teyzesinden alınan doku örneklerinin uyum sağladığını tespit ederek Viyana'daki uzmanlarla görüşen doktorlar, Miraç'a nakil için yurtdışından onay aldı.
 
Baba Yılmaz Hamitgil, kızının ameliyatı nedeniyle yurt dışına gidebilmesi için istenen evrakları tamamladıklarını vurgulayarak, "Ancak şu an bir neticeye varamadık. Biran evvel yurt dışında nakil olması gereken kızım evde adeta hastane ortamında yaşamaya çalışıyor ama nereye kadar. Arkadaşları dışarıda oynarken Miraç'ımız gözümüzün önünde eriyor. Kızımın yaşaması için devlet büyüklerimizden aşamadığımız bürokrasinin hızlandırılmasını ve kızımın biran önce ambulans uçakla yurt dışına gönderilmesini istiyorum' diye konuştu.
 
Sağlık Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, "8 yaşındaki Miraç Hamitligil isimli hastanın yakınları 24.12.2013 tarihinde Bakanlığımıza (Organ Doku Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanlığına) bizzat başvurarak hasta olan çocukları ile ilgili durumu bildirmişlerdir. Bunun üzerine Ülkemizde Akciğer Nakli Merkezi ruhsatı olan hastanelerdeki nakil merkezi sorumlusu hocalarla irtibata geçilerek hasta ile ilgili bilgiler iletilmiş ve görüş sorulmuştur. Ayrıca hasta dosyası yakınlarından talep edilerek 25.12.2013 tarihinde toplanmış olan Akciğer Nakilleri Bilimsel Danışma Komisyonunda hastanın durumu görüşülmüştür. Komisyonda alınan karar gereği hastanın tedavi planının, muayene ve tetkikleri ile birlikte değerlendirilerek yapılması kararlaştırılmıştır. 03.01.2014 tarihinde Bakanlığımızın bilgisi dahilinde Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Akciğer Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Adnan Sayar ile görüşülerek Hatay İli Dörtyol İlçesinde daha önce Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından akciğer nakli endikasyonu konulan Miraç Hamitligil'in değerlendirilmesi talep edilmiştir" denildi.
 
İŞTE YAPILAN AÇIKLAMA
 
Açıklamada, "10.01.2014 tarihinde Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi Organ Nakli Merkez sorumlusu Prof.Dr.Adnan Sayar ve Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Hüseyin Yıldırımoğlu ile birlikte hasta Miraç Hamitligil Dörtyol Devlet Hastanesinde yattığı serviste konsülte edilmiştir.
 
Hastada BOS (Bronşiolitis Obliterans Sendromu) teşhisinin var olduğu ve Son Dönem Akciğer Yetmezliği geliştiğinden Akciğer Nakli endikasyonun var olduğu tespit edilmiştir. Hastanın bilgileri Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesi (Allgemenies Krankenhaus Universitas Kliniken Lungen) Hastanesi ile paylaşılmış ve hastanın akciğer nakli için kabul edilmesi istenmiştir. Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesi sadece canlı 2 (iki) verici ile hastanın gönderilmesi halinde Akciğer nakli için kabul edeceklerini 06.02.2014 tarihinde bildirmişlerdir. Canlıdan akciğer nakli için 4. dereceye kadar hastanın akrabalarından 2 kişinin tetkiklerinin acilen yapılması için 06.02.2014 tarihinde hastanın annesine telefonla bilgi verilmiştir. Anne eşinin il dışında olduğunu pazartesi günü (10.02.2014) tarihinde geleceğini ve hazırlıkların ancak yapabileceklerini beyan etmiştir. Verici adaylarının Anne ve Babası olacağı tarafımıza bildirilmiştir. Yapılan tetkikler sonucunda babanın verici olamayacağı tespit edilmiş, diğer verici adaylarının tetkikleri yapılmıştır. Teyzesinin uygun verici olduğunun tespit edilmesi üzerine yurt dışı sevk raporları yenilenmiştir. 18.02.2014 tarihinde Yedikule Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından ulaştırılan yurtdışı tedavi raporu yeniden onay için aynı gün Ankara numune Hastanesine teslim edilmiş (SUT hükmü gereği) alınan onay raporu 20 Şubat tarihinde Bakanlığımız tarafından onaylanarak elden 25.02.2014 tarihinde SGK'na teslim edilmiştir. SGK ile yapılan görüşmede miraç hakkında düzenlenen yeni rapora istinaden ( anne ve teyzeden canlı nakil) yeniden onay hemen hazırlanarak ilgili il müdürlüğüne göndereceklerini ve vize işlemleri için Avusturya büyükelçiliğine başvurabileceklerini beyan edilmiştir. Vize işlemlerinin tamamlanmasından sonra hastamız vericileri ile birlikte uçak ambulans ile Avusturya'ya sevk edilecektir" ifadelerine yer verildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA