• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Küçük işletmeler desteklenmelidir
27 Ağustos 2013 Salı 10:26

'Küçük işletmeler desteklenmelidir'

Memiş Kütükcü, Türkiyenin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasına giren 15 Konyalı firmayı tebrik etti.
Konya Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasına giren 15 Konyalı firmayı tebrik etti.
İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinin açıklanmasıyla birlikte Konya’da ilk 1000 Büyük Sanayi Kuruluşu listesine giren firma sayısının 24 olarak gerçekleştiğini belirten Başkan Kütükcü, “Konya'nın küresel kriz ve bölgede yaşanan gelişmelere rağmen listede istikrarını koruması önemlidir. İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından yapılan Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmasında, bu yıl Hekimoğlu Un 33. sırada, Aydınlar Yedek Parça 90. sırada, Büyük Hekimoğulları Gıda 141. sırada yer alırken, Atiker 169, Kombassan Kağıt 183, Komyapı Hazır Beton 203, Selva Gıda 242, Altınapa Değirmencilik 283, Akbel Süt 296, Kompen 370, Komgıda 382, Serin Makina 408, Safa Tarım 423, listeye bu yıl yeni giren İzi Süt 458, Tosunoğulları Mobilya ise 496’ıncı sıradadır” dedi. Türkiye’nin ilk 500 ve ikinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesine giren Konyalı firmaların Konya’nın gururu oldukları ifade eden Başkan Kütükcü, “Listede yer alan Konyalı firma sayısının artmasını temenni ediyorum. Çünkü Konya’da bu güç var. Konya son yıllarda sanayide önemli bir gelişme ivmesi yakaladı, 24 firma ile listede temsil edilmesi bunun bir göstergesidir. KSO, Konya’nın yakaladığı bu başarı ivmesini daha sürdürülebilir ve nitelikli hale getirmek için çalışmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.
 
"KÜÇÜK İŞLETMELERİN ÖLÇEK BÜYÜTMESİ DESTEKLENMELİDİR"
Başkan Kütükcü, Türkiye’nin ilk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’nun bu yıl yüzde 9.2, ikinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’nun ise yüzde 5.9 büyüme kaydettiğini ifade ederek, “İlk 500 ve ikinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşlarında sağlanan büyümeye rağmen Türkiye, 2012 yılında yüzde 2.2 büyümüştür. Bu oranlar, ülkemizin kalkınmasında sadece büyük işletmelerin değil, küçük işletmelerin de artık daha fazla katkı sağlayan bir yapıya kavuşturulması gerektiğine işaret etmektedir. Bu yüzden, küçük sanayi işletmelerimizin ölçek büyütmesi için yeni destek mekanizmalar geliştirilmelidir” şeklinde konuştu.
Güçlü bir Türkiye’nin ancak güçlü firmalarla mümkün olabileceğini kaydeden Başkan Kütükcü, “Üretimin önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır. Dünyada hiçbir ülke ve şehir, üretim olmadan kalıcı büyümeyi sağlayamaz. Refah seviyesi daha yüksek, daha demokratik, daha zengin bir Türkiye inşa etmenin tek yolu üretimdir. Bu yüzden üretimin önündeki tüm engeller kaldırılarak, üreten, ülkesine ve insanlığa katkıda bulunan işletmelerimiz daha çok desteklenmelidir. İşletmelerimizin büyümesi, Türkiye’nin büyümesidir. Dünyadaki rakiplerimizle eşit şartlarda rekabet edecek uygun koşulların oluşturulması halinde, Konya’nın Türkiye’deki gücünün, Türkiye’nin ise küresel ekonomideki etkinliğinin artacağına inanıyoruz” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA