• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Küçük bir demirci atölyesinden dünyaya
14 Ocak 2011 Cuma 11:01

Küçük bir demirci atölyesinden dünyaya

Konya'da, 1970 yılında bir matkap ve kaynak makinesiyle küçük bir demirci atölyesinde üretime başlayan Konyalı işadamı Mehmet Ali Atiker, tesislerinde ürettiği LPG ve CNG otogaz sistemlerini Avrupa..
     Konya'da, 1970 yılında bir matkap ve kaynak makinesiyle küçük bir demirci atölyesinde üretime başlayan Konyalı işadamı Mehmet Ali Atiker, tesislerinde ürettiği LPG ve CNG otogaz sistemlerini Avrupa, Asya, Amerika, Avustralya ve Afrika kıtasındaki 40'ı aşkın ülkeye ihraç ediyor.
     Atiker Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Atiker (65), AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1965 yılına kadar baba mesleği olan kunduracılık yaptığını, daha sonra kendi isteğiyle tornacı olarak çalıştığını anlattı.
     Tornacı olarak 3 yıl çırak ve kalfalık döneminden sonra 1968 yılında vatani görevini yapmak üzere askere gittiğini ifade eden Atiker, şunları kaydetti:
     ''1970 yılında bir matkap ve kaynak makinesi ile küçük bir demirci atölyesinde ticaret hayatına adım attım. Daha sonra küçük çapta sac sondaj boru üretmek için Atiker Sondaj Boru Sanayi ve Ticaret A.Ş. olan aile şirketini kurdum ve bu şirketle ticari hayatıma devam ettim. 1974 yılında Konya'da ilk kez sac boruyu ben ürettim. Teknolojik yeniliklerle günün şartlarına uyum sağlamanın gereğine inanıp PVC'den üretilen plastik sondaj boru sektörüne de adım attık. Bu ürünün Türkiye dağıtımını 6 yıl boyunca sürdürdük ve sonrasında kendi üretim tesislerimizi kurduk. Türkiye'de üretim dağıtımını yaparak uzun yıllar bu sektörde faaliyet gösterdik. İlave yatırımlar yaparak 1999 yılında LPG Otogaz tankları üretime başladık. 2002 yılında ise LPG otogaz dönüşüm ekipmanları üretimine ardından LPG otogaz dönüşüm kitlerini komple üretmeye başladık. Yapılan yatırımlar sonucu Türkiye'de Atiker markalı ürünler pazarda önemli bir paya sahip oldu. Atiker bu gurur ve azimle Türkiye'deki yakalanan başarı ile özellikle Avrupa ülkelerinde kabul gördü. Yurtdışına ürün göndermeye başladı.''
    
     -ÜRETTİĞİNİN YÜZDE 60'INI İHRAÇ EDİYOR-
    
     Atiker A.Ş.'nin kuruluşundan bu yana geçen 41. yılında yeni ve yüksek teknoloji esaslı ürünleri ve üretim teknolojisi ile uluslararası piyasalarda yüksek rekabet gücüne sahip, köklü ve güçlü bir dünya firması haline geldiğini ifade eden Mehmet Ali Atiker, ''Otogaz sistemlerinde kullanılan parçaları entegre tesislerimizde üreterek Türk tüketicisinin kullanımına sunmanın yanı sıra ürettiğimiz ürünleri Avrupa, Asya, Amerika, Avustralya ve Afrika kıtalarındaki 40 aşkın ülkeye ihraç ediyoruz. Otogaz sistemlerinde iç piyasanın yüzde 75'ine hakim olan Atiker A.Ş., ürettiği ürünlerin yüzde 60'ını ihraç ediyor. Atiker otogaz sıralı sistemleri olarak şu anda dünya pazarlarında söz sahibi durumdayız'' diye konuştu.
     Üretimlerinde insan sağlığına zarar vermemeyi ön planda tuttuklarına dikkat çeken Atiker, şöyle devam etti:
     ''LPG sistemi sayesinde insanlar hem çevreye daha az zarar veriyor hem de ekonomik bir seyahat sağlıyor. Aracın kullanım şekli, kullanıldığı arazi şartları ve mevsimsel özelliklere göre yakıt performansı değişse bile, genel olarak LPG sayesinde yaklaşık yüzde 40 ekonomi sağlamakta. Atiker, ileri teknoloji ve temiz çevre ilkesi doğrultusunda ürettiği ürünlerini aynı zamanda ihraç ederek dünya tüketicilerinin kullanımına sunmaktadır.''
     Firma olarak yılların üretim tecrübesiyle sürekli yeniliği ve güçlenmeyi hedeflediklerini açıklayan Atiker, 42 bin metrekare alana sahip üretim tesislerinde 570 çalışanı ile teknolojiyi ve yenilikleri takip ettiklerini, Ar-Ge'ye önem verdiklerini ve kullanıcıya 556 bayiden oluşan yaygın bayi ağıyla hizmet sunduklarını sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA