• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kubadabad Sarayı turizme kazandırılmayı bekliyor
24 Ağustos 2009 Pazartesi 15:37

Kubadabad Sarayı turizme kazandırılmayı bekliyor

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, milli saraylar kapsamına alınması istenen tarihi Kubadabad Sarayı'nın mutlaka kurtarılması ve turizme kazandırılması gerektiğini söyledi.
Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, milli saraylar kapsamına alınması istenen tarihi Kubadabad Sarayı'nın mutlaka kurtarılması ve turizme kazandırılması gerektiğini söyledi.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Beyşehir Gölü kıyısında bulunan ve Selçuklu Devleti'nin ayakta kalan tek sarayı olan Kubadabad Sarayı'nın hem Edirne, Bursa ve İstanbul'daki Osmanlı saraylarına kaynak teşkil eden, hem de dönemini yansıtan tek sivil saray mimari örneği olduğunu bildirdi.
Sarayla ilgili olarak, 18 Mart Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rüçhan Arık tarafından 29 yıldır bölgede kazı çalışmaları yürütüldüğünü hatırlatan Çıpan, gelecek yıl çalışmaların 30'ncu yılı münasebetiyle hem nitelikli bir yayın yapmak, hem de saray kompleksinde farklı bir proje uygulamak istediklerini kaydetti.
Çıpan, sarayın bulunduğu nokta ile ana yol arasındaki yolun parke gömme taşlarla yeniden değerlendirileceğini belirterek, “Bütün kazıları gerçekleştiren hocamızla yaptığımız istişareleri bakanlığımızla paylaşarak çalışmaları yürütmeye çalışıyoruz. Bundan bir ay önce de, hocamızın hazırlamış olduğu bir raporu TBMM Başkanımıza sunarak, Kubadabad Sarayı'nın milli saraylar kapsamına alınması talebinde bulunmuştuk. Konunun takipçisi olacağız. Meclis başkanımızın bilgilendirilmesi, bölge milletvekillerimizin ve bakanlığımızın, bürokratlarımızın bu konuda hassasiyet göstermeleri bizim için son derece anlamlı. Gerçekten Edirne'de, Bursa'da, İstanbul'daki Osmanlı saraylarına kaynak teşkil eden, hem de dönemini yansıtan tek sivil saray mimari örneği olan Kubadabad Sarayı, mutlaka kurtarılmalı ve turizme kazandırılmalıdır” dedi.
Selçuklu Devleti'nin ayakta kalan tek sarayı olması nedeniyle, Kubadabad Sarayı'nı çok önemsediklerini ve bu konuda yapılan çalışmaları titizlikle yürüttüklerini de dile getiren Çıpan, yakın bir gelecekte somut gelişmeler elde ettikçe konu hakkında kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA