• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KTOdan İsfahan açılımı
23 Şubat 2011 Çarşamba 13:56

KTO'dan İsfahan açılımı

Konya Ticaret Odası, Türkiyenin dış politikasına paralel olarak komşu ülkelerle ticari ilişkilerini geliştirmek için çalışmalarına bir yenisini daha ekledi.
Konya Ticaret Odası, Türkiye’nin dış politikasına paralel olarak komşu ülkelerle ticari ilişkilerini geliştirmek için çalışmalarına bir yenisini daha ekledi.
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün geçen hafta İran’a düzenlediği iş gezisine katılan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Üzülmez, Konya Ticaret Odası ve İsfahan Ticaret, Sanayi ve Madencilik Odası arasında karşılığı işbirliğini öngören protokolü imzaladı.
 
Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Üzülmez ve İsfahan Ticaret, Sanayi ve Madencilik Odası Başkanı Dr. Mahmood Eslamıan arasında, iki odanın ve şehrin karşılıklı ticari ve ekonomik işbirliğini öngören protokol imzalandı. İki oda üyelerinin karşılıklı ticari faaliyetlerini ve ilişkilerini geliştirmek amacıyla imzalanan protokol kapsamında oluşturulacak ortak komite Türkiye ve İran arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için çalışmalar yürütecek. İmzalanan protokolü değerlendiren Üzülmez, Konya’nın dış ticaret ilişkilerini geliştirmek için her türlü işbirliğine hazır olduklarını ifade etti.
 
Üzülmez, “128 yıllık tarihi geçmişi bulunan Odamız, bugün 22 bin üyesiyle hem şehrimizin hem de ülkemizin önemli meslek kuruluşlarından biridir. Odamız, şehrimizin önde gelen sektörlerini dünya çapında tanıtarak uluslararası bağlantılarını artırmaya çalışmaktadır. Bu açıdan ülkemizin komşu ülkelerle işbirliğini artırdığı bir dönemde tarihi ve kültürel bağlarımız olan İran’la iş bağlantılarımızın daha da kuvvetlenmesi amacıyla İsfahan Ticaret, Sanayi ve Madencilik Odası ile işbirliği protokolü imzaladık. Konya nüfusu ve yüzölçümüyle Türkiye’nin büyük illeri arasındadır. Tarım olarak dünya çapında söz sahibi olan şehrimiz; otomotiv yan sanayi, makine, ayakkabı, ambalaj, metalürji, tarım makineleri ve gıda sektörlerinde sanayi ve ticari olarak sürekli bir gelişim göstermektedir. Kısa vadede dünya ile ticaretimizde artış kaydettik. İran’la da ticari ilişkilerimizin daha iyi seviyelere gelmesini istiyoruz. İmzaladığımız protokol çerçevesinde kurulacak ikili iş konseyi, iş birliği yapılacak sektörler üzerinde çalışma programı hazırlayacak. Ayrıca İranlı işadamları şehrimizde düzenlenen uluslararası fuarlara katılarak karşılıklı iş bağlantılarını kuvvetlendirecekler” şeklinde konuştu.
 
Konya Ticaret Odası ile işbirliği protokolü imzalamaktan büyük bir mutluluk duyduklarını ifade eden İsfahan Ticaret, Sanayi ve Madencilik Odası Başkanı Dr. Mahmood Eslamıan de iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin odaların ortak çalışmaları ile sağlanacağını söyledi.
 
Mahmood Eslamıan, “Konya’nın ticari faaliyetlerini üyelerimizle paylaşacağız. Konyalı işadamlarıyla işbirliği yapmaktan ve iki ülke arasında karşılıklı dostluğun devam ettirilmesine katkı sağlamaktan büyük bir onur duyarız. İmzaladığımız protokol çerçevesinde oluşturacağımız konsey işbirliği yapacağımız sektörlerle ilgili işadamlarının karşılıklı ziyaretlerini gerçekleştirecek, iki ülke arasında ticari köprü vazifesi görecektir. Bölgemizin iki büyük devletinin ortak hareket etmesi iki devletin de menfaatine olacaktır. Bu açıdan odalarımız arasındaki işbirliği iki ülkeye büyük fayda getirecektir. Konya’nın giderek artan ticari önemi ile aramızda imzalanan işbirliği protokolünün devamı için her türlü işbirliğine hazırız” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA