• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KTOda Temmuz ayı Meclis Toplantısı yapıldı
16 Temmuz 2013 Salı 12:15

KTO'da Temmuz ayı Meclis Toplantısı yapıldı

Konya Ticaret Odasında Temmuz ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi.
Konya Ticaret Odası’nda Temmuz ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi. KTO Başkanı Selçuk Öztürk, Mısır’daki darbenin ekonomik yansımalarını değerlendirdiği konuşmasında, “İslam coğrafyasında demokrasinin en güzel örneğine sahip olan Türkiye’de son dönemde gezi parkında yaşanılan olaylar provoke edilmesine rağmen, Türk halkının artık antidemokratik, vesayetçi yapıları tercih etmediği görülmüştür.
“ÜLKEMİZDE ÖRNEK BİR DEMOKRASİ VAR”
Ülkemizdeki demokrasi anlayışının tüm İslam ülkelerinde egemen olması en büyük temennimizdir. 25 Ocak 2011 devrimiyle demokrasi adına büyük bir gelişme kaydeden Mısır’da, halkın yüzde 52’sinin oyuyla seçilen yönetime yapılan darbe bizleri üzüntüye ve endişeye sevk etti. Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'nin dış politikada yaptığı atılımların önümüzdeki dönemde meyvelerini vermeye başlayabileceğini ancak darbeyle bu sürecin önünün kesildiği görüşü hâkimdir”şeklinde konuştu.
“ARAP BAHARI’NDAN ETKİLENDİK”
Mısırdaki darbeden Konya’nın da etkileneceğini söyleyen Başkan Öztürk,ihracatımızda ilk on ülke arasında yer alan Mısır’a 2013 yılı Ocak-Mayıs döneminde 15 milyon dolar ihracat yaptık. Mısır’la iş yapan firmalarımızın bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Konya olarak Arap Baharı döneminde Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin siyasi ve ekonomik karışıklıklarından fazlasıyla etkilendik. İhracatımızda ilk sıralarda yer alan bu ülkelerle ticaretimiz olumsuz etkilendi fakat son dönemde Mısır ve Libya başta olmak üzere diğer Afrika ülkeleriyle dış ticaretimizi artırmaya başlamıştık. Yaşanılan bu olaylar Mısır ile ticaretimizin yönünü aşağıya çevirecektir” şeklinde konuştu.
“TARIM FUARINA YETİŞECEK”
Toplantıda KTO tarafından hayata geçirilecek olan yeni fuar alanı ve mesleki eğitim merkezinde gelinen nokta hakkında meclis üyelerine bilgi veren Bakan Öztürk, “Yeni fuar alanı projemizde ihale sürecinin Temmuz ayında bitirilmesine yönelik takvimimiz işlemektedir. Hedefimiz 6 hollük yeni fuar alanımızı 2014 yılı Tarım Fuarı’na yetiştirmektir. Mesleki Eğitim Merkezi projemizin çalışmaları da devam etmektedir. Ekim ayının sonuna kadar proje ile ilgili tüm araştırmalar, fizibilite raporları, mimari projeler bitecek ve nihai onay için Kalkınma Bakanlığı’na sunulacaktır” dedi.HABER MERKEZİ
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA