• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KTO’da meslek komiteleri istişare toplantıları sürüyor
16 Ocak 2015 Cuma 13:34

KTO’da meslek komiteleri istişare toplantıları sürüyor

Konya Ticaret Odası (KTO) tarafından sektörel sorunların tespiti ve çözüm önerilerinin oluşturulması amacıyla düzenlenen meslek komiteleri istişare toplantıları yoğun katılımla devam ediyor.

Konya Ticaret Odası (KTO) tarafından sektörel sorunların tespiti ve çözüm önerilerinin oluşturulması amacıyla düzenlenen meslek komiteleri istişare toplantıları yoğun katılımla devam ediyor.
Tekstil sektöründen temsilcilerin yer aldığı 14. ve 15. meslek komitelerinin toplantısı Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, meslek komiteleri üyeleri ve komiteye bağlı çok sayıda Oda üyesinin katılımıyla gerçekleştirildi.
KTO Başkanı Selçuk Öztürk, toplantının açılışında yaptığı konuşmada gündemdeki ekonomik konular ve sektör ile ilgili değerlendirmede bulundu.
Başkan Öztürk, “2014 yılında başladığımız uygulama ile meslek komitelerinden üyelerimizle bir araya geliyoruz. Tüm üyelerimizin sektörleri ve Konya ekonomisi ile ilgili sorunlarını, görüş ve önerilerini paylaşmak amacıyla başlattığımız bu uygulamaya 2015 yılında da devam edeceğiz. Son derece verimli geçen toplantılarımızda şehrimiz reel sektörünün önündeki engelleri kaldırmak adına katkı sağlıyoruz. 2015 yılı reel sektörümüz açısından önem taşımaktadır. Türkiye 2014 yılında en az yüzde 4 büyümeyi yakalaması gerekirken bu rakam yüzde 3 - 3,5 oranında gerçekleşecek. Gergin siyasi atmosfer ile birlikte iki seçim geçiren Türkiye’de ekonomik açıdan baktığımızda ABD’de FED kararları AB ekonomisinde devam eden durgunluk ve komşu ülkelerin etkileri gibi sebepler büyümeyi yavaşlatmıştır. Bu sebeplere rağmen yüzde 3,5 civarında büyüme büyük bir başarıdır. 2015 yılını değerlendirdiğimizde ise petrol fiyatlarındaki düşüş ekonominin yönünü belirleyici bir etken olacaktır. Petrol fiyatlarındaki düşüş hem tehdit hem de fırsat içermektedir. Enerji’de büyük ölçüde dışa bağımlı olan ülkemiz için fırsat oluşturacaktır. Bununla birlikte 2015’te cari açığın düşmesini bekliyoruz. Enflasyon da yüzde 5’in altına inebilir. Tüm bunlar faizlerinde indirilmesini sağlayabilir. Bu gelişmelerle 2015’i bir önceki seneden daha rahat bir yıl olarak geçireceğimizi öngörüyoruz. İşletmelerimiz açısından da baktığımızda her gelişmeye tehdit ve fırsat içerdiği gerçeğiyle yaklaşmalılar ve Fırsatları da iyi değerlendirmeliler” dedi.
KTO’nun danışmanlık hizmeti konusunda bilgi veren Başkan Öztürk, “KTO olarak bu dönemde üye odaklı hizmet anlayışımızla çalışıyoruz. Üyelerimizin sorunlarına çözüm getiriyoruz. 14. ve 15. komitelerimizin üyeleri komitelerinin sorunlarıyla yakından ilgilenmektedir. Üyelerimizin sorunları komitemiz vasıtasıyla yönetim kuruluna gelmekte ve çözüm üretme noktasında ortak hareket etmekteyiz. Bununla birlikte üye danışmanlığı hizmetimizden de bahsetmek istiyorum. İş ve çalışma hayatını yakından ilgilendiren kanunlarda son dönemde önemli değişiklikler meydana geldi. Gerçekleşen kanun ve mevzuat değişikliklerinden yeterince bilgi sahibi olmaları amacıyla üyelerimize yönelik ‘üye danışmanlığı’ hizmeti vermekteyiz. Oda üyelerimiz sorularını internet yoluyla veya yüz yüze danışmanlarına iletebilmektedir. Türk Ticaret Kanunu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve Vergi Hukuku konularında iki yıldır üyelerimize hizmet vermekteyiz” diye konuştu.
60. Meslek Komitesi adına konuşma yapan Mustafa Çalış da, “Bugünkü toplantıyı düzenleyerek bizleri bir araya getiren oda yönetimine üyelerimiz adına teşekkür ediyorum. Toplantımız sektörümüzün sorunlarına çözüm üretme noktasında son derece faydalı olacaktır” dedi.
Konuşmaların ardından söz alan katılımcılar ağırlıklı olarak Bedeseten Çarşısı’ndaki düzenlemeler dolayısıyla birçok işyerinin yaşadığı sorunları dile getirdiler. Başkan Öztürk de sorunların çözümü için Bedesten esnafının birlik içinde hareket etmeleri gerektiğini belirtti. Bedesten ile ilgili kendilerine iletilen sorunların çözümü için gerekli girişimlerde bulunduklarını söyleyen Öztürk, çözüm bekleyen sorunların esnaf tarafından ortak bir şekilde tespit edilerek kendilerine bildirilmesi halinde gerekli çalışmaları yapacaklarını ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA