• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KTO’da İstişare Toplantısı
05 Mayıs 2014 Pazartesi 12:35

KTO’da İstişare Toplantısı

Konya Ticaret Odası (KTO)’nın düzenlediği meslek komiteleri istişare toplantılarının 10.su gerçekleştirildi.
Büro Ekipmanları İmalatı, Bilişim, Kitap, Kırtasiye Ürünleri Toptan ve Perakende ticareti konusunda iştigal eden 22. Meslek Komitesi’nin istişare toplantısı KTO Başkanı Selçuk Öztürk, 22. Meslek Komitesi üyeleri ve komiteye bağlı Oda üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Toplantının açılışında konuşan KTO Başkanı Selçuk Öztürk, “2014 yılı ülkemiz açısından son derece kritik bir yıl olma özelliği taşımaktadır. Mart ayında yapılan yerel seçimlerin ardından Ağustos ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri Mayıs ayından itibaren ülke gündemini oluşturmaya başlayacaktır. 2015 yılı genel seçimlerine kadar yaklaşık bir buçuk yıllık bir seçim süreci yaşayacağız. Bu dönemde ülkemizde siyasi konulara yoğunlaşıldığında ekonominin ikinci plana atılmasını istemiyoruz. Çünkü küresel ekonominin aldığı hale bakarsak her bir üyemizin gelişmelerden etkilendiğini görmekteyiz. Diğer taraftan 2014 ve 2015 döneminde ekonomimizi sağlıklı bir şekilde sürdürülebilir halde tutabilirsek bu yıllardan sonra tekrar güçlü bir büyümeye geçebileceğimiz öngörülmektedir. Ülkemizde ekonomik büyümenin motoru özel sektörümüzdür. Türkiye 2013 yılında yüzde 4 oranında büyüme yakalamıştır. Yılın ikinci yarısından sonra tüm olumsuz gelişmelere rağmen bu başarı ülkemize olan inancımızı ve güvenimizi artırmıştır. Fakat bu büyümenin sürdürülebilir olması ve daha da artması gerekmektedir. Bu açıdan ülke büyümesinin öncüsü özel sektörümüzün sorunlarının çözümü önem taşımaktadır. Şehrimiz özel sektörünü oluşturan üyelerimizin gücü ne kadar artarsa odamızın ve şehrimizin de gücü o oranda artacaktır. Bu sebeple düzenlediğimiz istişare toplantıları ile üyelerimizin sorunlarına çözüm oluşturmaya önem veriyoruz” dedi.
22. Meslek Komitesi adına konuşan Meclis Üyesi Ali İhsan Kaya da, “Konya Ticaret Odası yönetimine böyle bir uygulamayı hayata geçirdikleri için teşekkür ediyorum. Komite olarak üyelerimizin sorunlarını tespit etmek ve bu sorunlara Oda yönetimimizle birlikte çözüm bulmak için çalışıyoruz. Bugün düzenlediğimiz istişare toplantısı ile üyelerimizin sektörleri ile ilgili yapacakları katkılar çalışmalarımızda yol gösterici olacaktır” dedi.
Toplantıda söz alan katılımcılar; bilişim ve kırtasiye sektöründe KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesi gerektiğini belirterek, “Faydalı Ömür Kıstası”nın kaldırılmasını talep ettiklerini dile getirdiler. Küçük ve orta boy işletmeler için Ar-Ge destekleme şartlarının esnetilmesini belirten katılımcılar, Konya’daki kamu kurumlarının yaptıkları ihalelerde Konyalı firmalara öncelik verilmesi gerektiğini söyledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA