• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KTOda istişare toplantıları sürüyor
07 Nisan 2014 Pazartesi 11:24

KTO'da istişare toplantıları sürüyor

Konya Ticaret Odası (KTO) Meslek Komiteleri İstişare Toplantılarının 7’incisi gıda toptancılarıyla yapıldı.

Konya Ticaret Odası (KTO) Meslek Komiteleri İstişare Toplantılarının 7’incisi gıda toptancılarıyla yapıldı. 
Konya Ticaret Odası’nın düzenlediği meslek komiteleri istişare toplantılarının 7’incisi gerçekleştirildi. Gıda ve İçeceklerin Toptan Ticareti konusunda iştigal eden 8. Meslek Komitesi’nin istişare toplantısı Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Meclis Başkanı Ahmet Arıcı, 8. Meslek Komitesi üyeleri ve komiteye bağlı Oda üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.
8. Meslek Komitesi adına konuşan Komite Başkanı Burhan Canlı, “Sektör temsilcileri olarak yeni bir toptancılar sitesine ihtiyaç duymaktayız. Şehir merkezi içinde kalan mevcut toptancılar çarşısında mal yükleme, boşaltmalarında forklift çalıştırılamamakta, park ve ulaşımda trafik sorunu yaşanmaktadır. Bununla ilgili komite olarak bir proje hazırladık ve ilgili yerlere ilettik. Toptancılar Çarşısı’nın cazip hale getirilerek kapalı çarşıya dönüştürülmesi ve toptancılar için de ayrı yeni toptancılar çarşısı kurulması gerektiğini düşünüyoruz. Diğer taraftan AVM yasasının çıkmaması da sektörümüz açısından sıkıntı oluşturmaktadır” dedi.
Toplantıda söz alan gıda toptancıları da ağırlıklı olarak, yeni bir toptancılar sitesi yapılması gerektiği, şehir merkezlerinde yer alan AVM’lerin ve mağazalar zincirlerinin rekabet açısından sıkıntı getirdiğini ifade etti. Çek yasası sebebiyle işlerinin durgunluğa girdiğini ifade eden katılımcılar, kredi kartına getirilen taksit sınırlandırılması mevzuatı konusunda uygulamanın açık olarak bilinmemesi sebebiyle cezai müeyyidelerle karşılaşabileceklerini belirtti.
Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, “Gıda toptancılığı geçmişte Konya’nın lider sektörüydü. Zaman içerisinde sektörün geriye gitmesinin sebeplerini araştırmalıyız. Öncelikle, bugün farklılaşan ticaret yapısıyla gıda toptancılığının yeniden bir tanımının yapılması gerekmektedir. Oda olarak, sektör temsilcileri ve akademisyenlerle birlikte sektörün Konya’da ve Türkiye’de geleceği hakkında araştırma raporu hazırlayacağız. Sektörün tekrar Konya ekonomisine katkısını artırmak için böyle bir uygulama yapacağız. AVM Yasası, Çek Yasası ve kredi kartına taksit sınırlandırılması konularında oda olarak hazırladığımız raporlarla ilgili kurumlara müracaat etmiştik. Bu uygulamaların sürekli olarak üyelerimizin ticaretlerinde sıkıntılar meydana getirdiğini görmekteyiz. Bu konuda reel sektörümüzün lehine düzenlemeler bekliyoruz. Diğer taraftan iş yeri açma ruhsatlarının Belediyeler yerine Odalar tarafından verilmesi konusunda bir mevzuat değişikliğini sürekli olarak gündeme getirmekteyiz. Reel sektöre hâkim olan Odaların ruhsat vermede yetkili olması genel olarak esnaf ve tüccarımızın rekabetine olumlu katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA