• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KTO’da istişare toplantıları sürüyor
24 Mart 2014 Pazartesi 13:00

KTO’da istişare toplantıları sürüyor

Konya Ticaret Odası’nda (KTO) meslek komiteleri istişare toplantıları devam ediyor.
Fotoğrafçılık hizmetleri, züccaciye, attariye, hediyelik eşya imalat, toptan-perakende ticareti konusunda iştigal eden 21. Meslek Komitesi’nin istişare toplantısı KTO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, KTO Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Doğru, 21. Meslek Komitesi üyeleri ve komiteye bağlı oda üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantının açılışında konuşan KTO Başkanı Selçuk Öztürk, “Ahiliğin kardeşlik ve yardımlaşma felsefesini esas alarak, tüm üyelerimizle bir araya geleceğimiz bir uygulama yürütüyoruz. Üyelerimizin sorunlarına çözüm getireceğimize inandığımız istişare toplantılarımızın bugün 6’ncısını düzenliyoruz. Şehrimizle ilgili geçmiş dönemlerde yaşadığımız sıkıntılardan biri de ekonomik veri eksikliği idi. Bilgi eksikliği oluşturan bu durum zaman zaman yanlış bilgilendirme ile gerçek sorunlarımızın çözümü için çalışma yapılmasını engellemekteydi. Diğer taraftan tabanı, reel ekonomiyi, alt ölçek ve orta direği güçlendiren politikalar için somut önerilerin oluşması zorlaşıyordu. Bunun için yaklaşık iki yıldır esnafımıza, tüccarımıza giderek işlerin nasıl olduğunu sorduğumuz güven endeksleri hazırlamaya başladık. Bununla birlikte düzenlediğimiz bu istişare toplantıları ile işleriniz nasıl daha iyi hale gelebilir, bizler ne yapabiliriz diye soruyoruz. Yapacağınız katkılarla gelirin daha alt seviyeye inmesine, tabana yayılmasına imkan sağlayacak girişimlerde bulunabiliriz. Ülke ekonomimizi güçlü hale getirmek için reel sektörün destekleneceği politikalarda öncülük etme görevi bizlere düşmektedir. Biz de bu görevimizi sizlerden gelecek görüş ve önerilerle yerine getireceğiz” dedi. Başkan Öztürk, konuşmasının ardından katılımcılara oda faaliyetleriyle ilgili bilgi verdi.
21. Meslek Komitesi adına konuşan KTO Meclis Üyesi Ahmet Karpuzoğlu da, “Komitemiz züccaciye, fotoğraçılık ve hac malzemeleri ticaretinden oluşmaktadır. Züccaciye sektörümüz Konya’da gelişmiş durumdadır. İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesi’ne dağıtım şehrimizden yapılmaktadır. Hac malzemeleri ticaretinde de Konya ve İstanbul Türkiye’nin önde gelen iki şehridir. Sektörlerimizin yurt dışına ihracatı sürekli artmaktadır. Sektörlerimiizn daha iyi seviyelere gelmesi için üyelerimizin sorunlarını tespit edecek çalışmalar yapıyoruz. Toplantı vesilesiyle sizlerin yapacağı katkılarla sorunlarımıza çözüm oluşturacak girişimlerde bulunacağız” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından söz alan katılımcılar; kayıt dışı firmaların haksız rekabete yol açtığını, girişimcilerin gerekli eğitimi almadan sektörde faaliyet göstermelerinin, belirli bölgede yığılmalara, ürün ve hizmet kalitesinin düşmesine yol açtığını ve küçük esnafı koruyucu hükümler içeren AVM yasasının yürürlüğe girmesi gerektiğini belirttiler.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA