• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KTOda iş sağlığı ve güvenliği paneli
24 Aralık 2015 Perşembe 12:45

KTO'da iş sağlığı ve güvenliği paneli

Konya Ticaret Odası (KTO) ve KTO Karatay Üniversitesi işbirliği ile "İş Sağlığı ve Güvenliğinde Güncel Gelişmelerin ve Mevzuat Değişikliklerinin Değerlendirilmesi" paneli yapıldı.

KTO konferans salonunda düzenlenen panelde, iş sağlığı ve güvenliği alanındaki güncel gelişmeler ve 2016 Ocak ayı itibariyle yürürlüğe girecek mevzuat hakkında üyeler bilgilendirildi.

KTO Yönetim Kurulu Üyesi Metin Sağlam, Türkiye'nin 2015 Temmuz- Eylül dönemini kapsayan üçüncü çeyrekte yüzde 4 oranında büyüme gösterdiğini hatırlattı.

Özel sektörün gayretiyle gerçekleşen bu büyümenin dünya çapında bir başarı olduğunu belirten Sağlam, "Bugün 2023 hedeflerinden bahsetmekteyiz. Bu hedeflere ulaşırken özel sektör olarak önümüzün açılacağı yapısal tedbirleri talep ettik. Bugün taleplerimize cevap verilen bir anlayışın hakim olması bizleri gelecek için daha da motive etmektedir. Türkiye, 2023'te dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girmek istiyorsa özel sektörün önündeki engellerin kaldırılması zorunluluktur" diye konuştu.

Sağlam, KTO olarak iş sağlığı ve güvenliği konusuna önem verdiklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

"İşletmelerde çalışan her işçinin sağlığı ve güvenliğini düşünerek buna uygun önlem almak her şeyden önce kul hakkıdır. İşletmelerimiz açısından ise değerlendirdiğimizde; 1 Ocak 2013'ten itibaren kademeli olarak yürürlüğe giren Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun birçok işletmemize yük getirdiğini biliyoruz. Türkiye'de ilk defa bir çalıştay yaparak, iş hayatında yaşanan sorunları tespit ettik. Burada en fazla sorunun iş sağlığı ve güvenliği konusunda yaşandığını gördük. Bu sebeple özel sektörümüzün, kanuna en kısa zamanda uyum sağlaması amacıyla sayısız program düzenledik. Tüm bu çalışmalarımızla üyelerimizin mevzuatla ilgili bilgi sahibi olmalarını ve hem özel sektörün hem de devletin kaybını azaltarak verimliliği artırmayı hedefliyoruz."

KTO Karatay Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim görevlisi Yrd. Doç Dr. Yalçın Bostancı da "çalışma hayatında bir çok başlık bulunduğunu, özellikle son 3 yıla damgasını vuran başlığın iş sağlığı ve güvenliği olduğunu ifade etti.

Bu konuyla ilgili mevzuatın uygulanmasında çok sayıda problem yaşandığını aktaran Bostancı, "İşverenlerin mevzuat değişiklikleri konusunda yeterli bilgilendirmeleri büyük önem taşımaktadır" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • İmar affından sonra mimar ve mühendisler de af istiyor
  • Kavuş ve meclis üyeleri belediyenin tesislerini gezdi
  • Altay, gençlik kampında öğrencilerle buluştu
  • Seydişehir'de karpuz hasatına başlandı
  • NEÜ KONDİL öğrencileri mezuniyet heyecanı yaşadı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA