• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KTOda Çinli işadamları ile görüşme
16 Aralık 2015 Çarşamba 11:12

KTO'da Çinli işadamları ile görüşme

Konya Ticaret Odası Konyalı ve Çinli işadamlarını biraraya getirdi. KTO’da düzenlenen “Konya - Çin İkili İş Görüşmeleri” programı Çin Büyükelçisi Yu Hongyang ve beraberindeki Çinli ticaret heyetinin katılımıyla gerçekleştirildi.

KTO Başkanı Selçuk Öztürk Çin ve Türkiye arasında ticari işbirliğinin sürdürülebilir hale getirilmesi için daha fazla Çinli işadamının Konya ile işbirliği yapması gerektiğini söyledi.

“Konya - Çin İş Olanakları ve İkili İş Görüşmeleri” programı Konya Ticaret Odası’nda gerçekleştirildi. Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ve beraberindeki ticaret heyetinin katılımıyla gerçekleştirilen programın açılışında Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk ve konuk Büyükelçi birer konuşma yaptı.

KTO Başkanı Selçuk Öztürk, “Türkiye ve Çin arasında iki ülke ilişkilerini geliştirmeye yönelik üst düzey siyasi irade bulunmaktadır. Karşılıklı dostane ilişkiler sayesinde ekonomik ve ticari işbirliğimiz süratli şekilde gelişmektedir. Türkiye ve Çin’in ticaret hacmi 27 milyar doları aşmıştır. Fakat rakamlara baktığımızda Türkiye’nin ithalatının 23 milyar dolar iken ithalatının ise 4 milyar dolar olduğunu görmekteyiz. Bu dengesiz ticari işbirliği ilişkilerin sağlıklı yürümesindeki en büyük engeldir. İki ülke arasında ticari işbirliğini sürdürülebilir hale getirmek için Çinli işadamlarını daha fazla Konya ile işbirliği içinde olmalarını istiyoruz. Konya, Türkiye ekonomisinin yükselen yıldızıdır. Konya 178 ülkeye ihracat yapan bir şehirdir. İhracatımızı 13 yılda yüzde 1500 oranında artırdık. Bu dünya çapında bir başarı öyküsüdür. Konya olarak paylaşmayı severiz. Çinli firmaların da Türkiye ile işbirliğinde Konya ile paylaşmalarını bekliyoruz. Konya Ticaret Odası olarak Konya ve Çin arasında işbirliğinin artırılması için üzerimize düşen her türlü görevi yerine getirmeye hazırız” dedi.

Büyükelçi Yu Hongyang da “Türkiye ve çin arasında ikili ilişki her alanda hızlı bir şekilde gelişmektedir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çin Devlet Başkanı Şi Jinping bu sene içinde iki defa bir araya geldiler. Antalya’da düzenlenen G 20 zirvesinde iki ülke arasında imzalanan anlaşmalar sayesinde iki ülke arasında ilişkilerin gelecek dönemde daha ileri bir seviyeye geleceğini umut ediyoruz. Aİki ülke arasındaki en büyük sorunun ticaret açığı olduğunu Çin tarafı olarak da kabul etmekteyiz. Büyükelçilik olarak bu sorunun giderilmesi için çalışmaya devam ediyoruz. Biz de daha fazla sayıda Çinli işadamının Türkiye ile işbirliği yapmasını istiyoruz. Konya’nın Türkiye ekonomisi içinde hızla gelişen yerini biliyoruz. Beraberimizdeki işadamı heyeti Konya ile işbirliği yapma isteğindeler. Bugün düzenlenen toplantı ile Konya ve Çin arasında işbirliğinin artacağını düşünüyoruz. Konyalı işadamlarını da ürünlerini tanıtmaları ve daha fazla işbirliği kurmaları için Çin’de fuarlara katılmaya bekliyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Konyalı ve Çinli işadamlarının katılımıyla ikili iş görüşmeleri toplantısı gerçekleştirildi.  Enerji, Demiryolu Teknolojisi, Yol ve Köprü İnşaatı, Makine Kimya Endüstrisi sektörlerinden üst düzey firmaların temsilcilerinden oluşan Çin Heyeti yedi ayrı masada Konyalı işadamlarıyla bir araya gelerek iş görüşmeleri yaptı.    

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA