• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KTOda 68. Meslek Komitesi istişare toplantısı yapıldı
02 Mart 2014 Pazar 14:27

KTO'da 68. Meslek Komitesi istişare toplantısı yapıldı

Konya Ticaret Odası (KTO)’nda, eğitim, kültürel ve sportif faaliyetler konusunda sorunların ele alındığı 68. Meslek Komitesi’nin İstişare Toplantısı gerçekleştirildi.

Konya Ticaret Odası (KTO)’nda, eğitim, kültürel ve sportif faaliyetler konusunda sorunların ele alındığı 68. Meslek Komitesi’nin İstişare Toplantısı gerçekleştirildi. 
KTO Meclis Salonu’ndaki toplantıya KTO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, 68. Meslek Komitesi üyeleri ve komiteye bağlı oda üyeleri katıldı.
Toplantının açılışında konuşan KTO Başkanı Selçuk Öztürk, “Türkiye ekonomisi son dönemde ciddi bir gelişme kaydetmiştir. Bu gelişme ülkemizin 2023 vizyonu çerçevesinde ilerlemektedir. 500 milyar dolar ihracat ve kişi başına 25 bin dolar milli gelire ulaşma hedefi var. Bu hedef bize bugüne göre 2,5 kat daha müreffeh bir hayat vaat etmektedir. Türkiye’nin bu hedefi gerçekleştirmek için çok büyük avantajları olsa da bazı konularda dezavantajımız bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi Türkiye’deki eğitim seviyesidir. Türkiye’de ortalama eğitim düzeyi 6'ncı sınıftır. Dünya ortalamasını incelediğimizde bu eğitim seviyesi ile 25 bin dolar milli gelire ulaşan bir ülke görülmemektedir. Diğer taraftan ülkemizin nitelikli üretim yapısına geçmesi nitelikli nüfusla mümkün olacaktır. Buna göre 2023 hedeflerimiz için eğitim seviyesi ortalamamızı yükseltmemiz gerekmektedir. Bu noktada özel eğitim sektörümüzün önemi artmaktadır. Oda olarak sektörümüzün sorunlarını tespit ederek buna yönelik çözümlere önem vermekteyiz. Düzenlediğimiz bu istişare toplantısı ile görüş, öneri ve talepler doğrultusunda sektörümüzün gelişimi açısında gerekli çalışmaları yapacağız” dedi.
68. Meslek Komitesi adına konuşan KTO Meclis Üyesi Teoman Yılmaz da, “68. Komite olarak yaptığımız çalışma sonucunda şehrimiz özel eğitim sektörünün eksiklerini ve bu eksikliklerin giderilmesine yönelik bir rapor hazırladık. Düzenlen toplantı vesilesi ile burada bulunan üyelerimizin de raporumuza katkı sağlamalarını bekliyoruz” diye konuştu.
Konuşmaların ardından söz alan katılımcılar sektörün sorunları ve çözüm önerileri ile ilgili istişarede bulundu. Toplantıda öne çıkan; sürücü kurslarının mevzuatı, alternatif eğitim veren özel eğitim kurumlarının belediyeler ve resmi kurumlar ile rekabetinin zorlukları ve dershanelerin özel okullara dönüştürülmesi konularında alt komisyon oluşturularak gerekli girişimlerde bulunulması kararlaştırıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA