• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KTO şubat meclis toplantısı yapıldı
04 Mart 2014 Salı 12:45

KTO şubat meclis toplantısı yapıldı

Konya Ticaret Odası (KTO) Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi.
KTO Meclis Toplantı Salonu’nda Meclis Başkanı Ahmet Arıcı’nın yönettiği toplantıda oda faaliyetleri ile gündemdeki ekonomik ve sosyal konular değerlendirildi. KTO Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Öztürk toplantıda yaptığı konuşmada, “Ekonomik, siyasal alanda kayıplarımızın olduğu 28 Şubat sürecinde daha da önemlisi eğitim sisteminde verilen kayıplardır. Türkiye’de bugün yaşanılan işsizlik ekonominin bir sonucu değil 28 Şubat’ta ortaya çıkan siyasi bir sürecin eğitim sistemine verdiği zararlardır. 28 Şubat sürecinden önce Türkiye dünyadaki gelişmiş ülkeler gibi yüzde 35 düz lise, yüzde 65 meslek lisesi oranına sahipti. 28 Şubat sürecinin eğitim politikasıyla düz lise, meslek lise oranı tersine döndü. Diğer taraftan ülkemizin son yaşadığı ara rejim olan 28 Şubat’tan büyük bir ders çıkarttık. Bu süreçten rahatsız olan halkımız gerçek demokrasiyi talep eder duruma gelmiştir. Halkımız geçmişte Demokrasi-Ekonomi-Güvenlik kavramları arasında tercih noktasında bırakılmak zorunda kalmıştı. Bu üç kavramın bir arada yürütülemeyeceği fikri dayatılmıştı. Bugün bu üç kavramı bir arada güçlendirdiğimizde ülkemizin büyük bir devlet olma yoluna girdiğini görmekteyiz” dedi.
Türkiye’de dönem dönem yaşanan siyasi krizlerin temelinde cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yatmakta olduğunu vurgulayan Başkan Öztürk, “Ülkemizde Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu’nun başkanı, ordunun da başkomutanıdır. 1923’ten beri böylesine önemli bir makamın her seçiminde çok sert tartışmalar yaşanmıştır. Bu seçim TBMM çalışamaz hale geldiğinde darbelere, muhtıralara şahit olduk. Son seçim döneminde de TBMM cumhurbaşkanını seçemeyecek hale geldiğinde e-muhtıra olayını yaşadık. Ülkemiz ekonomisine zarar veren, uluslararası alanda itibarımızı zedeleyen bu seçim süreçleri istikrarsızlık olarak devam etmektedir. Türkiye yeni bir cumhurbaşkanlığı seçim sürecine girmiştir. Bu seçim döneminde de TBMM’yi çalışamaz hale getirecek Gezi Parkı olayları, 17 Aralık operasyonu gibi girişimleri görmekteyiz. Ülkemiz bugüne kadar çok daha zor süreçleri atlatmıştır. Ülke olarak şu an içinde bulunduğumuz süreci de atlatarak 2023 ideallerine tüm hızımızla ulaşacağız. Bu dönemde iş alemi olarak bize düşen görev daha çok çalışma gayretidir. Konya özel sektörü olarak bu sıkıntılı sürecin atlatılması için çalışmaya devam ediyoruz. Şehrimiz ocak ayında ihracatını bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 47 oranında artırmıştır. Bu rakam Konya’nın kararlılığını göstermektedir. Bizler çok çalışmaya devam ettiğimiz müddetçe hem şehrimiz, hem de ülkemiz kazanacaktır” şeklinde konuştu.
Konuşmasına Konya Ticaret Odası’nın geçen bir aylık dönemdeki faaliyetleri ile devam eden Başkan Öztürk, “KTO Eğitim ve Sağlık Vakfımızın Genel Kurulu’nda, Vakıf senedininde yapılan değişiklikle Vakfın kurumsallaşmasını sağladık. Genel Kurulumuzda üyelerimizin tamamının talebi ile Ünivesitemiz yönetiminde de kurumsal bir yapı oluşturmak için girişimlerimize başladık. Konya Ticaret Odası, Vakıf, Üniversite, Fuar Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi ile bu beş yapının bütünleşerek tek elden güçlü bir şekilde yönetileceği kurumsal bir koordinasyon sağlayacağız” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA