• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KTO Meclisi’nden işletmelere müjde
29 Kasım 2010 Pazartesi 11:55

KTO Meclisi’nden işletmelere müjde

Üzülmez: 'Destekler işletmeleri büyütüyor'

          Konya Ticaret Odası (KTO) Kasım ayı Meclis toplantısına Sanayi veTicaret Bakanlığı Müsteşarı Ali Boğa, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan ve KSOBaşkanı Tahir Büyükhelvacıgil konuk oldu. KTO Yönetim Kurulu Başkanı, TOBBYönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüseyin Üzülmez, bütün yurtta olduğu gibi Konya’dada yoğun ilgi gören ölçek endeksli büyüme kredisi destek programı nedeniylekonuklarına teşekkür etti. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın KOSGEB aracılığıylaölçek endeksli büyüme kredisine rekor düzeyde müracaat olurken bir çok işletme deyedekte kaldı. KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, sisteme giriş yapıp da yedektekalan işletmelere katıldığı Konya Ticaret OdasıMeclis toplantısında  müjde verdi.Kaplan, Maliyeden ek ödenek talep ettiklerini açıkladı.

            Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, TOBBYönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüseyin Üzülmez, kriz döneminde “Can suyu” adıaltında çıkarılan KOSGEB desteklemelerinin ardından şimdi de “Ölçek endeksli büyümekredisi destek programı” adıyla verildiğine dikkat çekerek, uygulamadan dolayıKOSGEB’e teşekkür etti. Üzülmez, “Bu destekle birlikte, işletmelerin hızlı vesürdürülebilir büyüme ortamının hazırlanması, istihdam olanaklarınınartırılması, kapasite geliştirilmesi, yeni yatırım yapılması, mevcut yatırımlarınürün, pazarlama, üretim ve üretim yeri veya finansman yapısını geliştirmeleri amaçlanmıştır”diye konuştu.

            Sanayive Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ali Boğa ise, sanayicilere hizmet için gecegündüz demeden çalıştıklarını söyledi. Boğa, bu ülkenin asıl kahramanlarının,üretim yapan, ihracatla ülke ekonomisine katkı sağlayan, istihdamla insanlaraekmek kapısı açan iş adamları olduğunu ifade etti.

            KOSGEBBaşkanı Mustafa Kaplan ise, yeni dönemde bürokrasinin azaldığı desteklerinyılın 365 gününe yayıldığı bir kurum haline gelmeyi amaçladıklarını söyledi.İşletmelerin dilediği an desteğe ulaşabilmesi için işbirliği-güçbirliğiyapmaları, AR-GE ve inavasyon projelerine önem vermeleri gerektiğini belirtenKaplan, “İşbirliği-güçbirliği yapan işletmelere 750 bin liraya kadar, AR-GE inovasyonprojelerine 1 milyon TL’ye kadar, münferit projelere 150 bin liraya kadar hibedestekleri vermeyi planlıyoruz. AR-GE inovasyonda belli bir kısmı geri ödemeli,işbirliği-güçbirliği yapan işletmelere 250 bini hibe, 500 bini geri ödemeligibi projeler hayata geçirdik” dedi.

Son açıklananölçek endeksli büyüme kredisi destek programına rekor müracaat olduğunuaçıklayan KOSGEB Başkanı, ilk günde 36 bin başvuru yapıldığını, şimdiye kadarkirekorun 5 bin olduğunu anlatı. Kaplan, bankaların elinde kalan 100 bine yakındosya sahibi işletmelerle ilgili şunları söyledi:

            “100binlere yakın dosya bankaların elinde girilmedik şekilde kaldı. Bununla ilgilimaliyeden yedek ödenek talebimiz var. Biz 73 bin işletme başvuru yaptı.Bunların önemli bir miktarına yüzde 90’ına kendi kaynaklarımızla bir miktarödeme yapacağımızı düşünüyoruz. Asil ve yedek listenin tamamına ödemeyapacağız. Dosyaları girilmemiş olanlar için yapılabilecek bir şey yok. Ancakişletmelerimizin boynu bükük kalmasın, KOSGEB’in değişimi devam edecek.”

            Ölçekendeksli büyüme kredisi destek programına müracaatlar 23 Kasım’da başlamıştı.30 bin TL ile 80 bin TL arasında verilen kredilerin faizinin ¾’ü KOSGEB, ¼’ü deişletmeler tarafından karşılanacak.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA