• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KTO, Konya ekonomisinin nabzını tutuyor
23 Ekim 2013 Çarşamba 13:03

KTO, Konya ekonomisinin nabzını tutuyor

Konya Perakende Güven Endeksi ile Türkiyenin ilk yerel güven endeksini yayınlayan Konya Ticaret Odası (KTO) iki yeni endeksi daha yayınlayacak.
Konya Perakende Güven Endeksi ile Türkiye’nin ilk yerel güven endeksini yayınlayan Konya Ticaret Odası (KTO) iki yeni endeksi daha yayınlayacak. Konya ekonomisinin aylık verilerinin yayınlandığı “Konya İli Ekonomik Göstergeler Bülteni”nde Kasım ayından itibaren “Hizmetler Sektörü Güven Endeksi” ve “İnşaat Sektörü Güven Endeksi” yer alacak.
 
KTO'dan yapılan yazılı açıklamada, Konya Perakende Güven Endeksi ile Konya’da faaliyet gösteren perakendecilerin nabzını tutan KTO'nun iki yeni endeksi daha yayınlamaya başlayacağı belirtildi.
 
Türkiye’de yerel olarak ilk kez yine Konya’da “Hizmetler Sektörü Güven Endeksi” ve “İnşaat Sektörü Güven Endeksi”nin Kasım ayından itibaren kamuoyu ile paylaşılacağı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
"Türkiye Ekonomik Politika Araştırma Vakfı (TEPAV) işbirliği ile yürütülen çalışma için hizmetler sektöründe faaliyet gösteren 300, inşaat sektöründe faaliyet gösteren 200 firma ile her ay yüz yüze görüşme yöntemi ile anket uygulanacak. Eylül ayında başlayan ilk anket uygulamalarının sonuçları Kasım ayı başında açıklanacak."
 
KTO Başkanı Selçuk Öztürk ise Konya ile ilgili geçmiş dönemlerde yaşadıkları en büyük eksiklerden birinin ekonomik verilere ulaşamama konusunda yaşanan sıkıntı olduğunu belirtti.
 
Bu sorunun çözümü amacıyla Oda olarak “Konya İli Ekonomik Göstergeleri Bülteni” başlığı altında Konya Perakende Güven Endeksi (KOPE), Konya İstihdam İzleme Bülteni ve Konya Dış Ticaret Bülteni olmak üzere düzenli olarak üç çalışmayı yayınladıklarını ifade eden Öztürk, şunları kaydetti:
 
"21 aydır yayınladığımız bu çalışmaya ilave olarak iki endeksin daha yayınlanması için hazırlıklarımızı tamamladık. Kasım ayından itibaren Konya İnşaat Sektörü ve Konya Hizmetler Sektörü güven endekslerini yayınlayacağız. Perakende, inşaat ve hizmet sektörleri güven endeksleri ile Konya’nın ekonomik gelişimini aylık olarak takip edebileceğiz. Hizmetler Sektörü ve İnşaat Sektörü Güven Endeksleri kapsamında yapılacak anketler ile perakende sektöründe olduğu gibi, Konya’da hizmetler ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaları, Türkiye genelindeki firmalar ve AB’ye üye ülkelerdeki firmalarla karşılaştırmak mümkün olacaktır.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA