• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KTO KARATAYDAN DOĞRU TERCİH DESTEĞİ
06 Temmuz 2014 Pazar 15:07

KTO KARATAY'DAN DOĞRU TERCİH DESTEĞİ

2014 Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarının açıklanmasının ardından doğru tercih yapmak adına üniversitelerin, dershane ve okulların rehberlik birimlerinin kapısını aşındıran örenciler için, Karatay Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Rehberlik Koordinatörü Ali Bozgedik doğru tercih yapmanın 10 adımda nasıl gerçekleşeceğine ilişkin açıklamalarda bulundu. 
KTO Karatay Üniversitesi Rehberlik Koordinatörü Ali Bozgedik 7-17 Temmuz 2014 tarihleri arasında LYS puanlarına göre tercihlerini yapacak olan öğrencilerin nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatarak, "Tercih yaparken kendi başınıza karar vermeyin, mutlaka yardım alın. Üniversiteleri ve bölümleri en az üç uzmana danışarak araştırın. Hatta o bölümde okuyan öğrencileri ve mezun kişileri bularak bilgi alın. Mümkünse sahada çalışan, tercih yapacağınız meslek grubuna mensup kişilere ulaşarak çalışma hayatı hakkında bilgi alın. İkinci olarak yerleştirme puanını değil, başarı sırasını dikkate alın. Her yıl puanlar çeşitli nedenlerden dolayı değişeceği için başarı sıralaması ile yapılan tercihler daha doğru sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Üçüncü adımda kılavuzda yazan özel koşulları mutlaka okuyun. Bu kısım iyi değerlendirilmediği zaman ya hiç kayıt olamıyorsunuz ya da üniversiteyi ikinci, üçüncü sınıfta bırakmak zorunda kalıyorsunuz. Dördüncü olarak da, devlet-vakıf üniversitesi ayrımına dikkat edin. Türkiye’deki devlet üniversitelerinin kılavuzdaki program kodu ‘1’, vakıf üniversitelerinin ‘2’, Kıbrıs üniversitelerinin ‘3’, yurtdışı üniversitelerinin ise ‘4’ ile başlar. Beşinci aşamada, kazanma konusunda çok endişelenmeyin çünkü bu yıl kontenjanlar arttırıldı. Bölümlere yerleşme oranınız dolayısıyla daha da arttı. Önemli olan doğru üniversite, doğru bölümü kazanmak olduğunu asla unutmayın. Altıncı maddede ise, tercih yaparken okumak istediğiniz bölümü ilk sıralara yazmaya öncelik verin. Tercih yapmak demek puana göre yukarıdan aşağı sıralama yapmak değildir, yerine göre üç ile beş puan aralığında yer değişikliği yapılabilir. Yedinci adımda iş garantili ön lisans programlarına öncelik verin. Bazı ön lisans programları daha kolay iş buluyor, hayata hemen başlamak isteyen öğrenciler bu seçeneği unutmasın. Sekizinci olarak, açıkta kalmamak için bölüm seçmeyin. Bu sizi mutsuz edecektir. Yaklaşık 25 yılınızı etkileyebilecek bu seçimi daha dikkatli yapın. Dokuzuncu olarak, gitmeyeceğiniz ya da kayıt yaptırmayacağınız bölümü tercih listenize almayın. Bu durum bir sonraki yıl tekrar sınava girmek istediğinizde orta öğretim başarı puanınızın yarısının düşmesine neden olacaktır. Onuncu maddede ise, sadece yüksek statü, iş garantisi ve maaşı için bölüm seçmeyin. Kendinizi en iyi siz tanırsınız. Kişiliğinize, ilginize, yeteneğinize uygun bölümler seçin. Gittiğiniz üniversitenin ve bölümün en iyisi olmak düşüncesinde olursanız hiçbir zaman boşta kalmazsınız” dedi. 
Öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda tercih yapması gerektiğine vurgu yapan KTO Karatay Üniversitesi Rehberlik Koordinatörü Ali Bozgedik, ailelere de tercih döneminde öğrencilere hangi bölümü seçecekleri konusunda baskı yapmaması konusunda uyarıda bulundu. Severek okumayacağı ya da çalışmayacağı bir mesleği seçen öğrencinin üniversiteyi bitirse bile ya mutsuz bir birey olarak hayatına devam edeceğini ya da mesleği bırakacağını dile getiren Bozgedik, mutlu kişilerin mesleğinde başarılı olmasının kaçınılmaz olduğunun altını çizdi. Bozgedik, 7-17 Temuz 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek tercih döneminde KTO Karatay Üniversitesi'nin Konya ve birçok ilde kurulacak tercih noktalarında öğrencilere destek vereceğini de belirtti. Bunun için KTO Karatay Üniversitesi'nin resmi internet sitesi ve facebook sayfası üzerinden tercih noktaları hakkında bilgi alınabileceğine değinen Bozgedik, mutlu bir gelecek için doğru tercih yapılması gerektiğini ve bu yüzden uzmanlardan tercih hakkında destek alınması gerektiğini ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA