• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KTO Karatay Üniversitesinde bilim ve sanat günleri
14 Mayıs 2013 Salı 12:44

KTO Karatay Üniversitesi'nde bilim ve sanat günleri

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesinin düzenlediği 3. Uluslararası Bilim, Kültür ve Sanat Günleri kapsamında Siretten Surete Aşkın İmgeleri konulu resim çalışmaları resmedilecek.

 Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi’nin düzenlediği 3. Uluslararası Bilim, Kültür ve Sanat Günleri kapsamında “Siretten Surete Aşkın İmgeleri” konulu resim çalışmaları resmedilecek. KTO-Karatay Üniversitesi’nde düzenlenen toplantıya, KTO-Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Torlak, KTO-Karatay Üniversitesi Genel Sekreteri Dr. Hasan Fehmi Atasağun, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Dekanı Prof. Dr. Çağatay Ünüsan, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Okatan, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kerim Çınar, organizasyon Küratörü Doç. Dr. Orhan Cebrailoğlu, 28 farklı ülkeden 61 resim sanatçısı ile davetliler katıldı.
Programa katılan ressamlar adına bir konuşma yapan Ethem Baymak, ressamların fırsatlarının çok olduğunu ve bu sayede birçok ülkeyi gezdiklerini belirterek, “Amerika’dan Japonya’ya kadar geziyoruz. İnanın, ressamlar çalıştayı, Mevlana’ya, Konya’ya ve Karatay Üniversitesi’ne yakışan, Karatay Uluslararası Resim Çalışması gerçekten, dünya çapında bir organizasyondur. Dünya'nın önde gelen ressamlarını Karatay Üniversitesi’ne davet ediyorum” dedi.
Organizasyon Küratörü Doç. Dr. Orhan Cebrailoğlu ise Türkiye’ye gelen ressamların, Türkiye ve Konya denildiğinde heyecanlandıklarını ve gözlerinin içinin güldüğünü belirterek, organizasyon hakkında bilgi verdi. Doç. Dr. Orhan Cebrailoğlu konuşmasının ardından, organizasyona katılan ressamlara tanıtım kartları verildi.
Sanatın, bir toplum için en önemli hayat damarlarından birisi olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Ömer Torlak, “Sanatın her alanı, bu hayat damaları ile toplumun estetik duygularına yön verir. Dolayısıyla barışı, huzuru, güveni ve mutluluğu birleştiren çok önemli bir alan olarak karşımıza çıkar. Bunu geliştirmemizin, sanata daha fazla değer vermemizin önemini ve dolayısıyla sanatın ne denli önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Çünkü hayat bir bütündür ve estetik duygulardan yoksun bir hayat düşünülemez. İnsanların barış ve huzurdan değil tam tersine negatif bir etkiyle olumsuz bir takım çıkarımlarla insanları hiç de hoş olmayan noktalara götürebiliyor. Dolayısıyla biz KTO-Karatay Üniversitesi olarak, bu önemli olaya katkı sağlamak üzere bugün 3.’sü gerçekleşmekte olan 'Uluslararası Bilim, Kültür ve Sanat Günleri'nde bir araya geldik” diye konuştu.
Konuşmasının ardından protokol üyeleri ve 28 farklı ülkeden 61 resim sanatçısı hatıra fotoğrafı çektirdi. Ardından protokol üyeleri, resim sanatçılarıyla birlikte Ressam Sinan Yasdıman’ın resim sergisini gezdi.
Organizasyona katılan ressamlar, öncelikle Türkiye'nin farklı illerine yapacakları gezilerle Türkiye hakkında bilgi toplayacak. Daha sonra Konya ve Antalya illerinde tarihi yer ve müzelere yapacakları gezinin ardından burada gördükleri yerleri, 18 Mayıs tarihinde KTO-Karatay Üniversitesi'nin atölye bölümünde yapacakları çalışmalarla resmedecekler.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA