• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KTO Başkanı Öztürkten zorunlu araç sigortası açıklaması
28 Ocak 2016 Perşembe 12:17

KTO Başkanı Öztürk'ten zorunlu araç sigortası açıklaması

Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, yüksek oranda artan zorunlu trafik sigortası bedellerinin ödenebilir seviyeye çekilmesini talep ettiklerini bildirdi.

Öztürk, yüksek oranda artan primler nedeniyle taşıt sahiplerinin ödeme güçlüğü yaşadığını belirtti.

Kurallara uyan, trafik kazasına karışmayan taşıt sahiplerinin sigorta şirketlerinin zararına ortak edilmesini doğru bulmadıklarını ifade eden Öztürk, şunları kaydetti:

"Zorunlu trafik sigortasında sigorta şirketlerin 2015 yılında yaklaşık 2 milyar lira gibi yüksek oranda zarar ettiğini biliyoruz. Bu zarar ile birlikte dövizdeki artış da tazminat bedellerinin yükselmesine sebep olmuştur. Bu sebeplerle şirketler sigorta poliçelerinde yüksek oranda artış yapmıştır. İlgili mevzuatlardaki belirsizlikler nedeniyle de prim ücretlerinde standart görülmemektedir. Sigorta sektörü ve yargının tazminat belirleme yönteminin aynı olmaması, standardın sağlanmasında engel olup artışların en büyük sebebidir. Yüzde 300'e varan oranda artan primler nedeniyle taşıt sahipleri ödeme güçlüğü yaşamaktadır. Kurallara uyan, trafik kazasına karışmayan taşıt sahiplerinin sigorta şirketlerinin zararına ortak edilmesini doğru bulmuyoruz. Daha da önemlisi, trafikte sigortasız dolaşan taşıt sayısında 4 milyon gibi bir rakam telaffuz edilmektedir. Bu durum can güvenliğini tehdit edici bir boyuta ulaştığı gibi ülke ekonomisi açısından da büyük bir kayba sebep olmaktadır. Zorunlu trafik sigortası primleri serbestçe sigorta şirketleri tarafından belirlenmektedir. Yüksek oranda artan zorunlu trafik sigortası bedellerinin ödenebilir seviyeye çekilmesini talep ediyoruz. Bu yönde gereken adımlar bir an önce atılmalıdır. Primler artarken acentelerin komisyonu aşağıya inmektedir. Sigorta şirketlerinin zararlarını acentelere yüklediği bu sorun çözülürse maliyetler de azalacaktır. Bununla birlikte mevzuattaki belirsizlikleri giderici çalışmalar da konunun taraflarıyla birlikte yapılabilir. Vatandaşlarımızda rahatsızlık uyandıran yüksek prim ücreti sorununun çözümü için Konya Ticaret Odası olarak üzerimize düşen görevi ilgili sektör temsilcileri ile yapmaya hazırız."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA