• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KTO Başkanı Öztürk, büyüme rakamlarını değerlendirdi
31 Mart 2016 Perşembe 11:52

KTO Başkanı Öztürk, büyüme rakamlarını değerlendirdi

Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, Türkiye ekonomisinin 2015 büyüme rakamlarını değerlendirerek, 2016 yılında büyümenin hızlanacağını söyledi.

TÜİK 2015 dördüncü çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerini açıkladı. Türkiye ekonomisi yılın dördüncü çeyreğinde yüzde 5,7 oranında büyüdü. Yıllık GSYH artış oranı ise yüzde 4 oldu. 3,8 olan piyasa beklentilerinin üstünde gerçekleşen büyüme iş dünyasınca memnuniyetle karşılandı.
Büyüme rakamlarını değerlendiren KTO Başkanı Selçuk Öztürk, “Ekim-Kasım 2015 dönemini kapsayan 4. Çeyrek büyümesi yüzde 5,7 oranında gerçekleşmiştir. 2015’in tamamında ise bu oranın beklenilenin üzerinde gerçekleşmesinden dolayı iş dünyası olarak olumlu değerlendiriyoruz. 2015’in ikinci yarısından itibaren Türkiye’de siyasi belirsizlikle birlikte artan terör olaylarını yaşadık. Bununla birlikte eş zamanla olarak ülkemiz uluslararası kaynaklı küresel piyasalardaki dalgalanmalardan etkilenmiştir. Tüm bunlara rağmen 2015’te yıllık yüzde 4 büyüme dünya çapında bir başarıdır. Hem sanayi üretimi hem de GSYH verileri ışığında değerlendirebiliriz ki Türkiye 2016’da büyümesini hızlandıracaktır. FED’in ve Avrupa Merkez Bankası’nın kararları gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerine bir süre olumlu katkı sağlayacaktır. 2015’te dünya ekonomilerinden pozitif olarak ayrışan Türkiye bu olumlu havayı iyi değerlendirecektir. Büyümeye en büyük katkıyı özel sektörümüz sağlamıştır. Ekonomiyle ilgili tüm veriler yeniden yüksek oranda büyüme için tüm kesimlerin istekli olduğuna işarettir. Yeni bir ekonomik reform ortamı yakaladığımız bu dönemin iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. İçinde bulunduğumuz dönem; ekonominin yeniden ana gündem maddesi haline gelmesi ve yapılması gereken yapısal reformlar açısından da önemli bir fırsat sunmaktadır. Bu noktada son üst üste yaşanan terör olaylarının günlük yaşamı ve ekonomik canlılığı etkilemesine izin verilmemesi kritik önem taşımaktadır. Böylesine zorlu bir dönemde üreten, yatırım yapan, dünya pazarlarına açılan böylelikle ülkesinin büyümesine katkı sağlayan tüm tüccar ve sanayicilerimizi kutluyorum” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Tiryakilere kötü haber! Bir sigara grubuna daha zam
  • Tarımda gıda arz güvenliği için yerli ve milli adımlar atılacak
  • Ulaştırma ve haberleşmede yeni yatırımlar yolda
  • Beşiktaş-Konyaspor, Rekabette 44. randevu!
  • Beşiktaş-Konyaspor, Rakipte eksik çok!
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA