• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KTB de sektör sorunları raporu açıklandı
23 Aralık 2009 Çarşamba 16:37

KTB' de sektör sorunları raporu açıklandı

Konya Ticaret Borsası (KTB) öncülüğünde kurulan araştırma komisyonu tarafından hazırlanan
Konya Ticaret Borsası (KTB) öncülüğünde kurulan araştırma komisyonu tarafından hazırlanan, "Un, Tohumculuk ve Hayvancılık" sektörlerinin sorunları ve çözüm yollarına ilişkin rapor açıklandı.
KTB konferans salonunda Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, KTB Yönetim Kurulu Başkanı M. Uğur Kaleli, ilgili kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla raporların sunumu için toplantı düzenlendi. KTB Yönetim Kurulu Başkanı M. Uğur Kaleli, toplantıda yaptığı konuşmada, tarımın enerji ve su ile birlikte dünya ekonomisi ve siyasetini yönlendiren en önemli sektör olduğunu, çok boyutlu üzerinde durulması gerektiğini söyledi. Son 35 yılda 2 katına çıkan gıda arzının gelecek 15 yılda da 2 kat artış göstereceğinin tahmin edildiğini belirten Kaleli, "Ülkemizin artan nüfusu ve gıda sanayisinin gelişimi açısından tarımsal üretim ve çeşitlilik arttırılmalıdır. Yükselen toplumsal beklenti ve taleplere, geleneksel yöntem ve anlayışlarla cevap vermek imkansızdır. Hassasiyet ve kırılganlıkların ciddi boyutlara geldiği günümüzde özellikle tarım sektörüne daha fazla yatırım yapılmalıdır. Nüfusumuzun yüzde 64'ünün geçimini sağladığı tarım Konya için hayati önem taşımaktadır" dedi.
Vali Aydın Nezih Doğan ise, Konya tarımının sorunlarının çözümünde verdiği destekten dolayı Konya Ticaret Borsası'na teşekkür etti. Vali Doğan, sorunların çözümü için yapılan çalışmaların etkili biçimde yürütülebilmesinde merkezi otoritenin de yanlarında yer alması gerektiğini belirtti.
Konuşmaların ardından, geçtiğimiz Nisan ayında oluşturulan araştırma komisyonu Selçuk Üniversitesi (SÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Ögüt başkanlığında raporlarını açıkladı. SÜ Ziraat Fakültesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Selman Türker, "Konya Un Sanayinin Sorunları ve Çözüm Önerileri", SÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Yetişir, "Konya'da Yumurta Üreticilerinin Sorunları ve Muhtemel Çözüm Önerileri", SÜ Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Ahmet Semacan, "Süt İnekçiliği ve Kırmızı Et Besiciliği'nin Mevcut Durumu, Sorunları ve Çözüm Önerileri", SÜ Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Birol Dağ, "Konya'da Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği, Srounları ve Çözüm Önerileri", KTB Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Şahin ise, "Tohumculuk Sektörünün Sorunları ve Çözüm Önerileri" konusunda hazırlanan raporları sundu.
Sunumların ardından katılımcıların soruları komisyon üyeleri tarafından yanıtlandı.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA