• Konya27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kso’da Sektör toplantıları devam ediyor
06 Mayıs 2014 Salı 17:07

Kso’da Sektör toplantıları devam ediyor

Konya Sanayi Odası (KSO), sektör toplantılarının 9’uncusunu Konya’nın en güçlü olduğu sektörlerden makine imalat sanayi sektörü ile gerçekleştirdi.

2014’ün başından bu yana Konya ihracatında ilk sırada yer alan makine imalat sanayi sektörünün sorunları ve çözüm önerilerinin istişare edildiği toplantıda, sektörün özellikle yoğun fiyat rekabetinden olumsuz etkilendiği ifade edilirken, bazı sanayiciler sanayicinin önündeki en büyük engellerden birisinin vize olduğunun altını çizerek, vizelerin kaldırılmasını istedi. Toplantının açılışında konuşan Konya Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Mustafa Veli Tekelioğlu ise, üreticilerin sorunlarının ülkenin sorunu olduğunu, bu sorunların kamu kurumlarıyla yapılacak ortak çalışmalarla birlikte daha hızlı çözülebileceğini vurguladı. Konuşmasında sanayinin temelini oluşturan sektörlerin sorunlarını tespit etmenin önemine dikkat çeken Tekelioğlu, Konya Sanayi Odası olarak bu konuyu çok önemsediklerini, bunun için sektör toplantılarını aylık periyotlarda düzenli olarak yaptıklarını söyledi. Konya Sanayi Odası’nın sektörel gelişmeleri daha yakından takip etmek üzere TEPAV’la birlikte Türkiye’nin yerel bazda ilk imalat sanayi güven endeksini yayınlamaya başladığını aktaran Tekelioğlu, bu çalışmanın Konya sanayisine ışık tutacağını bildirdi.
Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Veli Tekelioğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, değirmen makineleri, gıda makineleri ve sanayide üretimde kullanılan hidrolik pres, eksantrik pres, kaynak, testere gibi makinelerin üreticileri katıldı. Toplantıda sektör sanayicileri öncelikli olarak nitelikli ara eleman bulmakta zorlandıklarını, bu konunun mutlaka kalıcı olarak çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtti. İş yerlerinde iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimliği ile ilgili uygulamaya işletmelerin alt yapısı hazırlanmadan geçildiğini ifade eden bazı sektör sanayicileri ise, İş sağlığı ve güvenliği konusunun önemli olduğuna, ancak devletin bu konuyu özendirmek için prim desteği vermesi gerektiğine dikkat çekti.
Toplantıda ayrıca; KDV iadelerinde yaşanan sorunlar, lojistik ve yabancı işçi çalıştırmada karşılaşılan zorluklar, meslek liselerinde bulunmayan ama sanayinin ihtiyaç duyduğu hidrolik-pnomatik gibi alanlarda bölümlerin açılması, Konya Organize Sanayi Bölgesi’ne raylı sistem ulaşımının sağlanması gibi konular da gündeme geldi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA