• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KSOda Haziran ayı meclis toplantısı
30 Haziran 2014 Pazartesi 13:05

KSO'da Haziran ayı meclis toplantısı

KSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden Irak’ta yaşananlara, Merkez Bankası’nın faiz indiriminden sanayinin geleceğine kadar pek çok konuya değindi.Kütükcü, Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin Türk milletinin va

Irak’ta yaşanan son gelişmeleri de değerlendiren Kütükcü, Irak’ın Konya’nın en önemli ihracat pazarı olduğunu vurgulayarak, "Başta yumurta sektörü olmak üzere, otomotiv yan sanayi gibi birçok sektörümüzde ana ihracat pazarlarımızdan biri konumunda. Irak’ta rehin tutulan vatandaşlarımızın serbest kalması ve siyasi istikrarın sağlanması şehrimiz ve ülkemiz açısından önemli" diye konuştu.

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indiriminin olumlu ancak yeterli olmadığını savunan Kütükcü, faizin üretimin önündeki en büyük engellerden birisi olduğunu, daha önce de olduğu gibi bu konunun üzerinde ısrarla durmaya, Merkez Bankası’na faiz indirimi taleplerini iletmeye devam edeceklerini ifade etti.

Kütükcü, konuşmasında geçtiğimiz günlerde açıklanan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmasına da değinerek, listede yer alan Konyalı firmaları tekrar tebrik etti.

Bu yıl açıklanan 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde kar eden şirket sayısının 371’e gerilediğine dikkati çeken Kütükcü, şunları kaydetti:

"Geçtiğimiz yıl açıklanan araştırmada kar eden şirketlerin sayısı 437 iken, bu yıl bu sayı 371’e geriledi. Zarar eden şirketlerin sayısı 63’ten 129’a çıktı. Elbette listede Anadolu firmalarının sayılarının artması bizleri mutlu ediyor. Ancak bu şirketlerin büyümesi için kar etmeleri gerekmektedir. Dolayısıyla hem şirketlerimizin hem de ülkemizin büyümesini stratejik hale getirmek için üretimin önündeki tüm engelleri kaldırmak, sanayinin milli hasıla içindeki payını artırmak zorundayız."

KSO Meclisine konuk olan Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise KSO meclis üyelerine Selçuklu Belediyesi’nin projeleri hakkında bilgi verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA