• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KSO sanayinin nabzını tuttu
28 Ağustos 2013 Çarşamba 11:15

KSO sanayinin nabzını tuttu

Konya Sanayi Odası, Konyada sanayinin nabzını tuttu. Üyeleri ile bu yılın ilk 6 ayını değerlendiren ve beklentilerini ölçen bir araştırma yaptı...
Konya Sanayi Odası, Konya’da sanayinin nabzını tuttu. Üyeleri ile bu yılın ilk 6 ayını değerlendiren ve beklentilerini ölçen bir araştırma yapan KSO’nun araştırmasına göre; işletmelerin yüzde 43.7’si 2013 yılının ilk 6 aylık döneminin kendi sektörleri açısından olumlu geçtiğini ifade ederken, yüzde % 62,2’si işletmelerinin geleceğine olumlu baktıklarını belirtti. Ayrıca sanayiciler, bu yılın ilk 6 aylık döneminde en çok piyasalardaki durgunluk, nitelikli eleman sorunu ve nakit sıkıntısı ile karşılaştıklarını kaydetti.
 
Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, KSO tarafından 4 yıldır altı aylık periyotlar halinde yapılan “2013 Yılı İlk 6 Aylık Dönemi Genel Değerlendirme ve 2013 Yılı İkinci 6 Aylık Dönemi Beklenti Araştırması”nın sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Araştırma sonuçlarının küresel ekonomideki belirsizliklerin devam ettiğini ortaya koyduğunu bildiren Başkan Kütükcü, ancak yapılan araştırmanın firmaların bu belirsizlik ve dalgalanmalardan “yeni pazar arayışları, maliyetlerin azaltılması gereği, dış pazarlara açılma” gibi konularda dersler çıkardığını da anlattı.
 
Araştırmaya katılanların yüzde 35.1’inin 2013 yılının ilk 6 ayında ekonominin genel durumunu olumlu değerlendirdiğini belirten Başkan Kütükcü, yüzde 31.8’inin kararsız bir duruş sergileyerek ne olumlu ne de olumsuz cevap verdiğini, olumsuz görenlerin oranının ise yüzde 27.8 olduğunu anlattı.

Başkan Kütükcü bu yılın ikinci aylık döneminde ekonomide olumlu yönde değişme bekleyenlerin oranının yüzde 23.2, ne olumlu ne de olumsuz görüş bildirenlerin oranının yüzde 50.3, olumsuz görüş bildirenlerin oranının ise yüzde 23.87 olduğu bilgisini verdi.
Konyalı yatırımcı ülkesine güveniyor

Küresel ekonomideki belirsizlikler ve yaşanan olumsuzluklara rağmen sanayicilerde yatırım iştahının korunduğunun altını çizen Başkan Kütükcü, araştırmaya katılan sanayicilerin yüzde 46.4’ünün yatırım yapmayı planladığını, yatırım konusunda kararsız olanların oranını ise yüzde 24.5 olduğunu ifade ederek, “Ülke genelinde yabancı yatırımlarda bir düşme görünse de, Konya’da araştırmaya katılan yerel yatırımcılarımızın yaklaşık yarısının yatırım yapmayı planladığını ifade etmesi, Konyalı yatırımcılarımızın ülkesine olan inancını ve güvenini teyit etmektedir. Bu yüzden,  sanayicilerimizin bu yatırım iştahını artıracak destekler verilmelidir” dedi.

Konya sanayisinde nitelikli eleman sorunu büyüyor
Başkan Kütükcü, Konyalı sanayicilerin karşılaştıkları sorunların başında nitelikli eleman sorunun geldiğini, araştırma sonuçlarının da bunu teyit ettiğini anlatarak, bu sorunun artarak devam etmesinin sanayiyi son derece olumsuz etkilediğini bir kez daha hatırlattı. Kütükcü, KSO’nun araştırmasına katılan sanayicilerin yaklaşık yüzde 30’unun önümüzdeki dönemde çalışan sayısını artırmayı düşündüğünü, ancak istediği nitelikte eleman bulmakta zorlandığını bildirdi.

Satışlarda artış bekleyenlerin oranı yüzde 35.1
KSO’nun araştırmasına göre; sanayicilerimizin %35,1’i kısa vadede satışlarda artış beklerken, yüzde 47.7’si bir değişme olmayacağını, yüzde 16.6’sı ise satışlarda azalma kaydedileceğini bildirdi. 

Konya Sanayi Odası’nın, üyeleri arasında rastgele örneklem yöntemiyle 14 farklı sektörde gerçekleştirdiği ‘2013 Yılı İlk 6 Aylık Dönemi Genel Değerlendirme ve 2013 Yılı İkinci 6 Aylık Dönemi Beklenti Araştırması’ndaki diğer bazı tespitler ise şu şekilde:

Araştırmaya katılan sanayicilerin % 62,2’si genel ekonomik yapı ve piyasa incelendiğinde işletmelerinin geleceğinin olumlu olacağını belirtirken, yüzde 27.2’si ne olumlu ne de olumsuz görüş bildirdi, yüzde 10’luk bir kesim ise olumsuz cevap verdi.

Sanayicilerin %21,9’u 2013 yılının ikinci 6 aylık döneminde yabancı sermayenin Türkiye’ye olan ilgisinin artacağını belirtirken, %23,2’si azalacağını ifade etti.

Araştırmaya katılanların %62,4’ü 2013 yılının ikinci 6 aylık döneminde bir önceki döneme göre hammadde fiyatlarının artacağını belirtti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA