• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Krizin teğet bile geçmesini istemiyorsak..
01 Ağustos 2011 Pazartesi 15:37

Krizin teğet bile geçmesini istemiyorsak..

Konya Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasına giren firmaları tebrik etti.

Konya Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasına giren firmaları tebrik etti.

Öztürk, ekonominin itici gücü sanayinin üretime devam etmesinin Türkiye'yi iç ve dış piyasada krizlere karşı koruyacak olan kalkan olduğunu ifade etti.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kriz söylentilerin dolaştığı bir dönemde üretimin devamının krize karşı en büyük çözüm olacağını ifade eden KTO Başkanı Öztürk, “Krizin teğet bile geçmesini istemiyorsak özel sektör olarak üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız. Daha önceki kriz dönemlerini en az hasarla atlatmak için üretimin devam etmesini her ortamda dile getirdik. İş dünyasının ortak sesi olan bu çağrıya kulak veren firmalarımız ülkemizi kriz ortamından en hızlı çıkan ülke haline getirdiler. Bugün de krize karşı alınacak ilk tedbir üretimin devamıdır. Üretime devam eden güçlü sanayimiz ülkemizi iç ve dış piyasada krizlere karşı koruyacak kalkandır. Bu dönemde özellikle dış kaynaklı olarak gördüğümüz faiz artırımı taleplerinin üretime darbe vuracağını bir kez daha ifade ediyoruz. Ülkemiz, en büyük sorunları olan cari açık ve işsizliğe karşı çözümü, sanayisini daha da güçlendirerek bulacaktır” dedi.
Başkan Öztürk, Türkiye'nin ilk 500 sanayi kuruluşu listesine giren firmaları da tebrik etti. Geçen yıla kıyasla listeye giren şirket sayısında düşüş yaşandığını ifade eden Başkan Öztürk, Konya'nın daha fazla marka firma çıkaracak güce sahip olduğunu belirtti.
 
Öztürk, “Konya hedeflerine daha çok sayıda büyük firmasıyla ulaşacaktır. Bu açıdan gelinen nokta şehrimizin gücünü yansıtmamaktadır. Şehrimizin büyüme ve kalkınmaya yönelik birçok göstergedeki olumlu gelişmeye, ihracat rakamlarındaki artışa rağmen, listeye giren şirket sayımızda azalma olması açısından bulunduğumuz yeri yeterli göremeyiz. Konya bugün Anadolu'nun üretim ve yatırım merkezlerinden biri olmaya talip bir şehirdir. Bu açıdan şehrimizin avantajlarını iyi değerlendirmeli, sorunlarımızı en kısa sürede çözüme kavuşturmalıyız. İşletmelerimizin kurumsallaşma ve markalaşmaya ağırlık vermeleri, dünya ile rekabet edecek kaliteli ürünlere yönelmeleri, yeni teknolojiyi takip ederek Ar-Ge ve inovasyona önem vermeleri gerekmektedir. Bunları gerçekleştirdiğimiz takdirde, ilimiz hedeflediğimiz yerlere ulaşacaktır. Gelecekte daha çok Konya firmasının Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşu sıralamasında yer alması için Konya Ticaret Odası olarak tüm kurumlarımızla işbirliği içerisinde çalışmalarımıza devam edeceğiz" şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA