• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Krizin olumsuz etkisi çok ciddi olacak
11 Şubat 2009 Çarşamba 17:53

'Krizin olumsuz etkisi çok ciddi olacak'

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, "2009 yılında küresel sermayenin gelişmekte olan ülkelere akışında yüzde 80'den fazla düşüş görülebilir" dedi.

 

Uluslar arası Yatırımcılar Derneği'nin (YASED) düzenlediği "Fırsatlar Ülkesi Türkiye - Yatırımlar İçin Güvenli Bir Liman" konulu konferansta konuşan Ulrich Zachau, krizin olumsuz etkisinin çok ciddi olacağını belirterek, etkin bir kriz müdahalesinin çok önem taşıdığını söyledi.
Türkiye'nin reformları geliştirmesi için doğru zaman olduğunu kaydeden Zachau, istihdama yol açan yatırımları gerçekleştirmenin önemli olduğunu belirtti.

Türkiye ekonomisinin 2001'den bu yana çok güçlü büyüme kaydettiğini vurgulayan Zachau, "O dönemlerde bir IMF programı uygulanmaktaydı. AB'ye katılım süreci söz konusuydu. Şimdi ise durum farklı. Biz artık dünyada ekonomik büyümenin olduğu bir durumda değiliz. Yakın gelecekte dış finansal sektörün kredilerini daraltmasıyla Türkiye'nin dahil olduğu pek çok ülkede sorun ortaya çıkacak" dedi.

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, 2009 yılında finansman ihtiyacının 2008'den daha fazla olacağını belirterek, "Finansman açısından 2009'da çok ciddi bir daralma olacak" dedi.

Türkiye'nin reform yaparak ciddi ilerleme kaydetmiş durumda olduğuna işaret eden Zachau, orta ve uzun vadede daha fazla ilerlemenin kaydedilebileceğini söyledi.

Zachau, geleceğe yönelik en önemli konunun istihdam açısından uzun vadede eğitim kalitesini artırmak olacağını ifade etti.

YASED Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Uysal ise 2008 yılında uluslara arası doğrudan yatırımlarda global olarak en az yüzde 20 oranında düşüş görüldüğünü belirterek, 10 Şubat 2008'de açıklanan 2008 verilerine göre, Türkiye'nin uluslar arası doğrudan giriş rakamının benzer bir oranda düşüşle 17,7 milyar dolar olduğunu bildirdi.

2009 yılı beklentilerinde daha keskin bir düşüş öngördüklerini kaydeden Uysal, "Toparlanmaya ilişkin öngörülere baktığımızda ise, 2009'u da kaybetmiş görünüyoruz. Uluslar arası doğrudan yatırımlar açsısından düşüş yüzde 40'lara varabilir. Bu da global olarak 1,8 trilyon dolardan 1 trilyon dolara; Türkiye için ise 20 milyar dolar seviyesinden, 10 milyar dolar seviyesine geri dönmemiz anlamına gelir" diye konuştu.

 

İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA