• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Krizin mucidi Sezer çıktı
11 Şubat 2010 Perşembe 16:04

Krizin mucidi Sezer çıktı

Bir devletin bir başka devlet başkanı veya temsilcisinin eşine kıyafeti yüzünden davet göndermeme 'kriz'i ilk Sezer çıkarmıştı.

CHP lideri Deniz Baykal'ın 2004 yılında Başbakan Erdoğan'ın Fransa ziyareti sırasında "Emine Erdoğan'ı Fransızların istemediğine" ilişkin iddiaları Fransa tarafından yalanlanırken, Emine Hanım'ın gitmemesinin nedeninin "yerli monşerlerin işgüzarlığı" olduğu anlaşıldı. Öte yandan, bir devletin bir başka devlet başkanı veya temsilcisinin eşine kılık kıyafeti yüzünden "davet göndermeme" yakışıksızlığının tek örneğinin yine Türkiye olduğu ortaya çıktı.

 

 YABANCIYA BAŞÖRTÜ VETOSUNUN İLK MUCİDİ SEZER

 

 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Çankaya Köşkü'nde uyguladığı başörtüsü yasağını uluslararası boyuta taşımış, eşi başörtülü olan Afgan Cumhurbaşkanı Karzai'yi Türkiye'ye eşsiz davet etmişti. Bu skandal, Sezer'in Çankaya Köşkü'nde verdiği akşam yemeğinde patlak verdi.

 

 ZENAT KARZAİ'NİN YOKLUĞU AKŞAM YEMEĞİNDE FARK EDİLDİ

 

 Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai'nin eşsiz olarak davet edilmesi Çankaya Köşkü'nde verilen akşam yemeğinde tam bir krize sebep olmuştu. Sezer'in eşi Semra Sezer ile Karzai arasında geçen diyalog Dr. Zenat Karzai'nin davet edilmediğini ortaya çıkarttı. Çankaya Köşkü'ndeki yemek sırasında Hamit Karzai, Semra Sezer'e "Sizi Afganistan'da görmekten büyük onur duyarız" dedi. Semra Sezer ise buna karşılık olarak, "Ama siz eşinizi getirmemişsiniz" şeklinde cevap verdi. Bunun üzerine Karzai, "Bana davet gönderilirken eşim davet edilmedi. Davet edilseydi onu da getirirdim" diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Zira bizim ülkemizin parlamentosunda şu an 24 kadın milletvekili var. Kadınlarımızın siyasette aktif olarak yer almalarını destekliyoruz. Bu konuda bizim açımızdan herhangi bir sıkıntı yok."

 

 TÜRKİYE'DEKİ BAŞÖRTÜSÜ YASAĞININ ŞOKUNU KARZAİ BİLE YAŞADI

 

 5-7 Ocak 2006'da Sezer'in davetlisi olarak Türkiye'yi ziyaret eden Karzai, Türkiye'de uygulanan başörtüsü yasağının ilk yabancı devlet başkanı sıfatlı mağduru olmuştu.

 

 Eşi başörtülü olduğu için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dönemin TBMM Başkanı Bülent Arınç ile bakan ve AK Parti milletvekillerine eşsiz davetiye gönderen Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 'başörtü vetosunun' sınırlarını Türkiye'nin de dışına çıkarmayı başarmıştı.

 

 BAŞÖRTÜLÜ OLMAYANLARI EŞLİ ÇAĞIRIYOR

 

 Öte yandan dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Çankaya'da ağırladığı Cumhurbaşkanlarını eşli olarak davet ediyordu. ABD Başkanı George W. Bush ile Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin başta olmak üzere bütün liderleri eşli olarak çağıran Sezer, İran ziyaretine eşi Semra Sezer'i götürmediği için Cumhurbaşkanı Muhammet Hatemi de Ankara ziyaretine başörtülü eşini getirmemişti. Sezer, eşlerinin başı açık olan Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad ile Ürdün Kralı Abdullah'ı ise eşli olarak davet etmişti.

 

 Sezer'in, Karzai'yi eşsiz davet etmesine rağmen Çankaya'daki başörtüsü yasağı Afgan kadın bakan tarafından delinmişti. Karzai'nin heyetinde yer alan Bakan Mesude Celal, Çankaya Köşkü'ndeki akşam yemeğine başörtülü olarak iştirak etmişti. Karzai'nin başörtülü eşi davet edilmezken, heyette bulunduğu için Köşk'e girip girmeyeceği tartışma konusu olan Mesude Celal, yemekte yer almıştı. Celal, o tarihte Afgan kadınlarının Türkiye'de üniversite eğitimi görmesini istediklerini de açıklamıştı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA