• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Krizin çözümü için yeni mekanizma oluşturduk
07 Şubat 2013 Perşembe 21:53

'Krizin çözümü için yeni mekanizma oluşturduk'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Mısırlı mevkidaşı Muhammed Mursi, Suriye krizinin çözümü için yeni bir mekanizma oluşturduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 12. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Zirvesi için bulunduğu Kahire'de, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile resmi ziyaret çerçevesinde bir araya geldi.

Gül ve Mursi, El Kubba Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda baş başa görüşmelerinin ardından heyetler arası görüşmelere başkanlık ettiler. Görüşmelerden sonra iki lider Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın bahçesinde ortak basın toplantısı düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Gül, köklü dostluk ve kardeşlik bağları bulunan Mısır'ı ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür etti.

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi ile İİT'nin Mekke'deki olağanüstü zirvesi ve Ankara'ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti dolayısıyla birkaç kez görüştüğünü belirten Gül, bu görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkileri ve bölgeyle ilgili meseleleri istişare etme imkanı bulduklarını söyledi.

TİCARET HACMİNDE HEDEF 10 MİLYAR DOLAR

''Mısır ve Türk halkları birbirlerine çok yakındır, birbirlerinin kardeşidir. Daima Mısır ve Türkiye dayanışma içinde olmuştur'' diyen Cumhurbaşkanı Gül, Tahrir Devrimi'nden sonra da iki ülke arasındaki ilişkilerin en üst düzeyde seyrettiğini ve geliştiğini ifade etti.

Bunda Türk halkının duyduğu coşku ve Mısır'da gerçekleşen devrime ilginin büyük katkısı olduğunu dile getiren Gül, ''Arap dünyasının amiral gemisi olarak gördüğümüz Mısır'ın demokrasiyi tüm gelenek ve kurumlarıyla gerçekleştirmesi sadece Mısır için değil bütün Arap ve İslam dünyası için çok büyük anlamlar ifade edecektir. İnanıyorum ki Mısır, bu yolda çok başarılı olacaktır. Ticaret hacmimiz bugün 5 milyar dolar civarında. Bunu kısa süre içerisinde 10 milyar dolara çıkarmanın mümkün olduğunu konuştuk'' diye konuştu.

HER ŞEYİ ÇOK AÇIK KONUŞTUK

Açıklamalarının ardından soruları da yanıtlayan Gül, bir gazetecinin, Türkiye-Mısır ve İran arasında gerçekleştirilen toplantıyı anımsatarak, ''Bu toplantıdan somut ne sonuç çıktı? Sayın Ahmedinejad'ın Suriye rejiminin yanında koşulsuz durmasını geriye çekebildiniz mi? Ne mesajlar verdiniz?''sorusunu, şöyle yanıtladı:

''Suriye konusunun hepimiz için birinci öncelikli konu olduğunu söylemek isterim. Suriye'de olup bitenleri seyrederken sanki kendi evimizin içi yanıyor, yıkılıyor ve kendi insanlarımız ölüyor gibi görüyoruz. Suriye meselesi bu kadar çok içimizi yakıyor.

Dünkü konferans marjında, bunun için, Mısır, İran ve Türkiye olarak bir araya geldik. Suudi Arabistan da çok yakın bu konuyla ilgileniyor ama biz üçümüz bir araya geldik. Burada her şeyi çok açık konuştuk kendi aramızda. Suriye'nin bu şekilde kendini tüketmesine fırsat vermemek için bazı çalışmalar başlattık, dışişleri bakanlarımız bunların detaylarını şu anda konuşuyorlar. Ümit ederim ki bu kötü gidişatın durmasına katkımız olur.''

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi de "Suriye’de kanın durdurulması için Mısır ve Türkiye ile birkaç noktada anlaştık. Suriye’deki çatışmaları durdurmak amacıyla yeni fikirler ortaya koyduk. Yeni görüşlerde dörtlü zirvede Suudi Arabistan ve İran ile bu dörtlünün yanı sıra buna katılmak isteyen ülkeleri ele aldık.” dedi.

Mursi, “Suriye konusu hepimizi üzen bir sorun gece gündüz takip ediyoruz. Suriye krizi, Mısır, İran Suudi Arabistan ve Türkiye Arap Biriliği ve BM temsilcisi bilindiği üzere dün de İslam İşbirliği zirvesinde ele alındı. Burada en önemli husus bir an önce Suriye’de kanın durması ve silahların susması. Ümit ederim ki başarılı oluruz.” ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA