• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Krize karşı vatandaşa hediye çeki
20 Şubat 2009 Cuma 08:30

Krize karşı vatandaşa hediye çeki

Krize müdahalede geciktiği eleştirilerine maruz kalan hükümet iç talebi canlandırmak için düğmeye bastı. Sır gibi saklanan müdahale ise vatandaşa hediye çeki verilmesi.
Krize müdahalede geciktiği eleştirilerine maruz kalan hükümet vatandaşa harcamak için hediye çeki verme konusunda çalışıyor. Çeki, iç talebi sıçratacak unsur olarak gören ve çalıştıklarını söyleyen Devlet Bakanı Ekren, "Bir defalık maliyet karşılanabilir" diye konuştu ..

Dünya kurtarma paketleriyle ekonomi gemisini yüzdürmeye çalışırken krize müdahalede yavaş kalmakla suçlanan Türkiye'de hükümetin iç talebi canlandırmak için düğmeye bastığı öğrenildi.

Sır gibi saklanan müdahale ise vatandaşa harcama çeki verilmesi.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında da gündeme gelen bu öneriyle ilgili olarak 'İç talebi canlandırmaya ihtiyaç var' yorumunda bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, harcama çeki uygulamasının iç talebi sıçratacak unsur olduğunu söyledi.

Ziraat Bankası'na ait Atina ve Gümülcine şubelerinin açılışı için Atina'da yaptığı açıklamalarda Ekren, doğrudan harcamaları artırarak, iç talebin sıçratılması üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Üretim, büyüme, işsizlik rakamlarının gelmesiyle krizin etkilerinin artık net şekilde görülmeye başlandığını belirten Ekren, önemli meselenin iç talepteki düşüş olduğunun altını çizdi.

Bu kapsamda, geçen ay yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında gündeme gelen "harcama çeki" önerisinin değerlendirildiğini belirtti.

Ekren bir defaya mahsus ödemeyle iç talebi artırmanın yollarını aradıklarını, vatandaşa 'harcama çeki' dağıtılmasıyla bu amacı gerçekleştirebilip gerçekleştiremeyeceklerine baktıklarını dile getirdi.

Ekren'e göre, süreklilik arz eden uygulamaların maliyetini yüklenmek zor ancak tek defalık olan bu tür uygulamaların maliyetini karşılamak daha mümkün.
200-500 TL'LİK DESTEK

Ekren "ABD'de yapılan harcamalar başarısız oldu. Niye? Çünkü doğrudan vatandaşın cebine koydular. Halk da harcamadı tasarruf etti. Dolayısıyla paket bir işe yaramadı" dedi.

Ekren'in açıklamalarından tek defalık olacağı için bu yönteme daha yakın olduğu izlenimi ortaya çıkıyor.

Bakan da harcama çeklerinin belli tarihler arasında geçerli olmasına yönelik düzenlemenin de kendilerine gelen önerilerden biri olduğunu söyledi.

Peki harcama çeki kimlere ne tutarda verilecek?

Henüz bu soruya yanıt yok ancak öne çıkan yaklaşım çeklerin, harcama eğilimi yüksek kesimlere verilmesi yönünde...

Kayıtlı çalışanlar emekliler bu kapsamda en fazla öne çıkan iki kesim.

Harcama çeki tutarının ise 200-500 TL arasında değişebileceği de konuşulanlar arasında...

6 sektöre destek çalışması tamam

Harcama çekinden emekliler, işsizler, 65 yaş ve muhtaç aylığı alanlar ve emekli maaşı bin liranın altında olanların yararlandırılması konusu daha önce EKK'da önerilmişti.

Bu rakamın 2-3 milyar lira arasında maliyet olabileceği de hesaplanıyor.

Öte yandan TOBB'un yaptırdığı araştırma, hediye çeklerinin ciddi çarpan etkisi yaratacağını ortaya koyuyor.

Hanehalkı bütçe anketinden yapılan hesaplamaya göre Türk halkı cebine giren paranın yüzde 80'ini harcıyor.

Birinin harcadığı para başka birinin geliri oluyor.

Yapılan hesaplar harcama çoğaltanının 2.5 olduğunu gösteriyor.

Bir başka anlatımla her 1 liralık harcama 2.5 liralık bir harcama yaratıyor.

Sırada sıkıntılı 6 sektör var

Ekren, kısa çalışma ödeneğini de içeren torba yasanın Meclis'ten geçmesinin ardından sıranın zordaki 6 sektöre destek vermeye geldiğini söyledi.

Pazar günü konuya ilişkin toplantı yapacaklarını kaydeden Ekren, bu sektörleri; tekstil, demir-çelik, otomotiv, turizm, müteahhitlik ve denizcilik olarak sıraladı.

Ekren "Rakamsal boyutu dışında finansman, vergi, istihdam ve ortak konu ve sorunları belirlenmesi şeklinde 4 çalışmayı sonlandırdık" dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA