• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kriz tellalı Economist
06 Mayıs 2014 Salı 09:21

Kriz tellalı Economist

Türkiye'deki sokak olaylarını kışkırtan İngiliz basınının önde gelen dergisi Economist, Gezi'nin yıldönümünde yeni ayaklanma olacağını yazdı. Dergi, bu kez ayaklanmanın bastırılamayacağını iddia etti

İngiliz Economist dergisi kara propagandaya devam ediyor. Economist, Türkiye için 'Hükümet, 31 Mayıs'ta ülke çapında kutlanacak Gezi protestolarının birinci yıldönümünü bastırmada bu kez başarılı olmayabilir' ifadelerine yer verdiği bir makale yayınladı.

ÖNLEMİ ELEŞTİRDİ

Gezi Parkı olaylarında Türkiye hakkında olumsuz haberler yapan Batı medyasının lokomotiflerinden İngiliz Economist dergisi yayınladığı son makale ile felaket tellallığı yaptı. 1 Mayıs günü geçen yıl Gezi protestoları sırasında yaşanan sahnelere benzer olayların meydana geldiğini düşünen Economist son yazısında güvenlik güçlerinin Türkiye çapında 'aşırı önlemler' aldıklarını savundu.

OTORİTER VURGUSU

Bu çerçevede Taksim'e ulaşılmaması için alınan tedbirleri anlatan Economist, 'Sayın Erdoğan, yedi kişinin ölümüne yol açan geçen yazdaki Gezi protestolarından bu yana hep hücum halinde. Batılı dostlarından gelen azardan etkilenmeyen Erdoğan, son aylarda baskıları artırdı' savını dile getirirken internet sansürü, MİT Yasası ve yargıya yönelik adımlar gibi gelişmelere dikkat çekerek otoriterlik vurgusu yaptı.

KÖŞK SEÇİMİNİ ETKİLEMEK İSTİYOR

Erdoğan'ın şimdi de cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olması beklendiğini söyleyen Economist, yazının sonunda 'Ancak ekonomi yavaşlıyor ve Sayın Erdoğan'ın çatışmacı taktikleri, yatırımcı güvenini baltalamaya başladı. Ayrıca, hükümet, 31 Mayıs'ta ülke çapında kutlanması öngörülen Gezi protestolarının 1. yıldönümünü bastırmada o kadar başarılı olmayabilir. Sayın Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına yolculuğu engebeli olabilir' yorumunu yaptı. Economist, bu sözlerle ikinci Gezi olaylarının planlandığını açıklaması bir yana, Türkiye sokaklarının tekrar savaş alanına dönmesi için gizli temennisini de dile getirmiş oldu.

Hedefi yine sokakları kışkırtmak

Economist bir yıldır her fırsatta 'Erdoğan'ın otoriter tavrı Türkiye'yi karanlığa sürüklüyor. Yabancı yatırımcı Türkiye'den kaçıyor' temalı haberlere imza attı. İngiliz dergisi, Gezi sonrasında ODTÜ'deki yol yapımı, 17 Aralık operasyonu, HSYK ve internet yasaları ve Berkin Elvan'ın ölümü sonrası çıkan olayları var gücüyle körükleyerek kara propagandaya hiç ara vermedi. Economist yalan ve kirli haberlerinde yabancı yatırımcının Türkiye'den kaçtığının altını çizerken Medikal teknoloji ve sağlık sektöründe dünyanın önde gelen 17 ABD'li firması yeni ortaklıklar için bu hafta Türkiye'ye geleceğini açıkladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA