• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kriz sürüyor
14 Aralık 2012 Cuma 13:31

Kriz sürüyor

Başbakan Yardımcısı Babacan, küresel krizin devam ettiğini belirterek, ''Bu krizin izleri özellikle bankacılık sistemi ve kamu maliyesi üzerinde yıllarca devam edecek'' dedi.
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile ABD Ticaret Odası Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Sorumlusu Lionel C. Johnson'un imzaladığı Türkiye ile ABD arasındaki ticari ilişkileri geliştirme mutabakat zaptı törenine katıldı.
Törende konuşan Babacan, iş dünyasını bu sürece daha aktif ve daha güçlü bir yapıyla katabilmek için TOBB ile ABD Ticaret Odası arasındaki mutabakat zabtı ve yaklaşık 1,5 yıllık bir ortak çalışma programının çok önemli olacağını anlatarak şöyle dedi:
''Bu mutabakat metni çerçevesinde Türkiye'ye Amerika'dan heyetler kabul edeceğiz, Türkiye'den ABD'ye heyetler göndereceğiz ve bunun Washington'daki açılışı inşallah kısmet olursa, Sayın Başbakanımızın ilk ABD ziyaretinde yapılacak. Arkasından ABD'de yapacağımız bir Türkiye Haftası programıyla, bazı eyaletlerde ve bazı şehirlerde 1 hafta boyunca Türk iş dünyası temsilcilerini Amerikan iş dünyası temsilcileriyle buluşturmuş olacağız.''
Kriz sürüyor
Mutabakat metninin, önümüzdeki 1,5 yılın etkinliklerini tanımlayacağını belirten Babacan şunları kaydetti:
 ''Biliyorsunuz küresel ekonomik ve finans krizi halen devam ediyor, bu kriz henüz bitmiş değil. Kriz çözüldü, çözülüyor desek dahi bu krizin izleri özellikle bankacılık sistemi ve kamu maliyesi üzerinde yıllarca devam edecek. Pek çok ülkenin, özellikle kamu maliyesi açısından baktığımızda, bütçe açıklarını ve borç stoklarını normale döndürmesi yıllar alacak, hatta belki 10 yıllar.
Her ülkenin hızla ekonomik yapısını çeşitlendirmesi, pazarlarını çeşitlendirmesi ve aynı zamanda yatırım bazını genişletmesi gerekiyor. İşte TOBB ile Amerikan Ticaret Odası arasındaki bu işbirliğinin, her iki tarafın mensupları için yeni pazar imkanları oluşturacağına ve bu kriz döneminde özellikle ihracat pazarlarının genişletilmesine faydalı olacağına inanıyorum.''
''Çalışmaya başlayacağız''
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da, ''Mutabakat zaptı, Türkiye-ABD ortaklığının stratejik niteliğini göz önünde tutarak, tüm ekonomik ve ticari alanları kapsıyor. Türk iş camiası olarak yine bu protokolle Amerika'da eyalet bazında çalışmaya başlayacağız. Türkiye'de iş yapma imkanlarını tanıtmaya dönük ABD'de bir tanıtım kampanyası yürüteceğiz'' diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA