• Konya-3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kriz su sektörüne vız geldi
21 Temmuz 2009 Salı 14:31

Kriz su sektörüne vız geldi

Türkiye'de hazır su sektörü ekonomik krize rağmen bir önceki yıla oranla büyümeye devam etti.
Türkiye'de hazır su sektörü ekonomik krize rağmen bir önceki yıla oranla büyümeye devam etti.
 
Özellikle yaz sıcaklarının iyiden iyiye hissedildiği aylarda su tüketimi daha da arttı. Sektör temsilcileri büyümenin devam edeceği görüşünde. Yaz sıcaklarının etkili olduğu haziran-temmuz aylarında ise geçen yılın aynı dönemine oranla su satışlarında yaklaşık yüzde 50'lik bir artış yaşandı.
 
2008 yılında Türkiye'de ambalajlı su pazarı hacmi 8,5 milyar litreye ulaştı. Bu hacmin 6,1 milyar litresinin yüzde 4'lük büyüme ile damacana satış kanalından, 2,4 milyar litresinin de yüzde 23'lük büyüme ile pet satışında gerçekleştiği bildirildi. 2007 yılında damacana pazarında yıllık yüzde 5, pet su perakende pazarında yüzde 34, su ev dışı tüketim kanalında ise yüzde 20 büyüme oldu.
 
Doğal Kaynak Suyu ve Maden Suyu Üreticileri Derneği (SUDER) verilerine göre, 2008 yılında Türkiye'de ambalajlı su pazarı hacmi 8,5 milyar litreye ulaştı. Bu hacmin 6,1 milyar litresinin yüzde 4'lük büyüme ile damacana satış kanalından, 2,4 milyar litresinin de yüzde 23'lük büyüme ile pet satışında gerçekleştiği bildirildi.
SUDER Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Çavuş, ambalajlı su sektöründe kişi başına düşen yıllık tüketim oranının 96 litreyi bulduğunu ve bu tüketimin 70 litresini damacana suyun oluşturduğunu belirtti.
 
Sektörde halen 236 ruhsatlı ambalajlı su tesisi bulunduğunu ifade eden Adnan Çavuş, bu tesislerin 189'unun kaynak suyu, 34'ünün doğal mineralli su ve 13'ünün içme suyu tesisi olarak faaliyet gösterdiğini aktardı.
 
Başkan Çavuş, Türkiye'de ki su tüketiminin yüzde 80'ini damacana sular, yüzde 20'sini ise pet sular oluşturduğuna değindi.

Kamer Holding bünyesinde 10 yıl önce kurulan ve Konya'nın Beyşehir ilçesinde faaliyet gösteren Beysu firması da satışların krize rağmen arttığını açıkladı.

2008 yılında 50 milyon litre su üretimi gerçekleştiren firmanın işletme müdürü Hakan Yıldız, sektörde büyümenin devam edeceğini kaydetti.
 
Firma olarak iki yıl içinde yeni yatırım yapacaklarını açıklayan Yıldız, mayıs- haziran-temmuz -ağustos döneminde satışlarda ciddi bir artış yaşandığını açıkladı.
İşletme Müdürü Hakan Yıldız, "Sektör krize rağmen bu yıl da büyümeye devam etti. Beysu olarak damacana su grubunda yüzde 17 ve pet şişede ise yüzde 9 büyüme gerçekleştirdik. Su satışlarında yaz nedeniyle yılın diğer aylarına oranla yüzde yüz bir artış görülüyor. Önümüzdeki 2 yıl içinde kapasite artırımı yapacağız ve 5 milyon Euro'luk bir yatırım planlıyoruz." dedi.
 
TÜRKİYE'DE TÜKETİLEN SU MİKTARI AB ÜLKELERİNİN GERİSİNDE
 
Fransa'da yıllık kişi başı142 litre, İtalya'da176 litre, İspanya'da143 litresu tüketilirken, Türkiye'de ise yıllık tüketim oranı 96 litreyi geçmiyor.96 litretüketimin 70 litresini ise damacana su oluşturuyor.

Konya İl Sağlık Müdürü Dr Hasan Küçükkendirci, sıcak havalarda bol miktarda su tüketilmesinin insan sağlığı için büyük önem taşıdığını açıkladı.

Kendirci, günlük su tüketiminin kişinin yaş, kilo, yaşadığı yer ve ne kadar aktif olduğuyla ilgili olduğunu aktardı. Hasan Küçükkendirci, ihtiyaçtan fazla su tüketiminin sağlık açısından zararlı olduğunu belirterek, şöyle konuştu; "Vücutta biriken toksinlerin atılabilmesi, vücudun su seviyesinin korunması ve ısı dengesinin ayarlanması için su hayati bir öneme sahiptir. Ortalama olarak insan bin500 litreidrar,500 litreterleme,300 litreise dışkı ve solunum ile su tüketir. Araştırmalar erkeklerin günde 3 kadınların ise2,2 litresu tüketmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Günlük tüketilen besinler su ihtiyacının yüzde 20'sini karşılar. Geriye kalan ihtiyaç su ve diğer sıvı türleriyle karşılanmalı."
 
Küçükkendirci, fazla su tüketiminin az su tüketimi kadar zararlı olduğuna dikkat çekti.

Gereğinden fazla su tüketmenin böbrek ve idrar yollarının aşırı çalışmasına neden olacağını hatırlatan Küçükkendirci, "Fazla su tüketimi su zehirlenmesine neden olabilir. Günde 4-20 litrearası su tüketen bir kişinin sinir sistemi olumsuz etkilenir. Bu krizlere yol açar. Aşırı tüketimden kaynaklanan beyinsel dengesizlikler komaya ve ölüme neden olabilir." açıklamasında bulundu.

(CİHAN)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA